RIGHT OF ADMISSION RESERVED |
CAPE TOWN KENNEL CLUB |
OPEN SHOW |
|
|
|
|
|
|
Brackenfell Cricket Club, Witels Road, Brackenfell
|
|
|
Mrs Moira Serritslev (021) 447 7654
|
|
|
|
This show will be held under the Rules and Regulations of the Kennel Union of Southern Africa.
All Exhibitors/Handlers are personally responsible for the control of their dogs at all times and shall be personally liable for any claims which may be made in respect of injuries which may arise or be caused by their dogs. |
|
Non-Members: R35 per dog per class - R25 for third and subsequent.
Members: R30 per dog |
From: 7.30am on the day |
|
n/a |
|
|
Baby Puppy (4 - 6mths), Minor Puppy (6 - 9mths), Puppy (9 - 12mths), Junior (12 - 18mths), Graduate (18 - 24mths), SA Bred, Veteran (7yrs+), Open, Champion |
Champions and Veterans not eligible for BOB but both winners of Stakes will go forward to BIS. |
|
|
Child Handlers (8 - 11 yrs) Junior Handlers (11 - 18 yrs)
|
CHAIRMAN |
Mr Jimmy Connolly |
|
Free if entered in breed. |
SECRETARY |
Mrs Moira Serritslev |
|
9.30am |
|
JUDGE |
tba |
Family R50, Single R30 and Junior R15 |
|
|
Refreshments will be on sale
|
|
|
|
|
3 Bumper cash prizes for Members lucky draw to be announced before BIS - Winners must be present to qualify!
|
|
Mr Angus Peden (KZN) |
Gundog Group |
Ms Dale Fabian (WP) |
Herding Group |
Mr Danie Kritzinger (WP) |
Hound Group |
Mr Angus Murray (WP) |
Terrier Group |
Mrs Anne Manduell-Carkeek (KZN) |
Toy Group |
Mrs Anne Manduell-Carkeek (KZN) |
Utility Group |
Mr Wayne Streak (GAU) |
Working Group |
Ms Dale Fabian (WP) |
BEST IN SHOW |
Mrs Anne Manduell-Carkeek (KZN) |
BEST PUPPY IN SHOW |
Mrs Anne Manduell-Carkeek (KZN) |
BEST JUNIOR IN SHOW |
Mr Angus Peden (KZN) |
BEST CHAMPION IN SHOW |
TBA |
BEST VETERAN IN SHOW |
|
|
See above (Postal Entries only) |
TIME |
9.00am |
JUDGE(S) |
Contact and Non-Contact: Mr Chris Neethling |
|
|
See above (Postal Entries only) |
TIME |
8.30am |
JUDGE(S) |
Mr Elmar Blank |
|
|
R40 per team of four (Postal Entries only) |
TIME |
8.30am |
JUDGE(S) |
Mrs Dawn Hall |
|
|
See above (Class B & C -Postal Entries only) |
TIME |
9.30am |
JUDGE(S) |
Special Beginners: Mrs Rose Wheddon
Beginners: Mrs Rose Wheddon
Novice: Mrs Rose Wheddon
Class A: Mrs Colleen Stofberg
Class B: Mrs Colleen Stofberg
Class C: Mr Selvin Lewis |
........................ |
........................ |
........................ |
........................ |
........................ |
........................ |
........................ |
.......................... |