fci international show schedule: first semester
 
RIGHT OF ADMISSION RESERVED
INTERNATIONAL NORTHERN TSHWANE FCI INTERNATIONAL
CACIB SHOW
DATE
TIME
ENTRIES CLOSE
Friday, 12 May 2017
Gundog, Toy & Working Rings: 8.30am
All other Groups: 09h309.30am
26 April 2017
VENUE

Goldfields Showgrounds, Boeing Rd West, Bedfordview

ENQUIRIES
FAX ENTRIES
E-MAIL ENTRIES
Reneé Fourie: 083 268 2417
086 618 1400
ORDER OF JUDGING
ENTRY FORM
CHALLENGES

1. Faxed or emailed entries will be accepted only with proof of payment submitted at the same time.
2. Reference on deposit slip: your surname (not dog's name or other).
3. Ensure entries and deposit slip are clearly legible.
4. No postal orders, registered mail, or postal entries please.
5. Please include your e-mail address on entry form.
6. Bring fax/EFT confirmation to the show in case receipt verification is required.
7. No numbers will be posted.
8. No entries will be accepted on the day of the show.
9. Money will not be refunded for incorrect entries.
10. Incomplete or illegible entries or those unaccompanied by the correct fees will be returned to the exhibitor.

BREED: BOB, RBOB, BP, BJ, BMP
GROUP: Group, BMP, BP, BJ
FINALS: BJIS, BMPIS, BPIS, BIS
n/a
CATALOGUE
ADVERTISING
Full: R120, Group: R80, Breed: R50, Marked Catalogue (Group): R50 (will be emailed to you after the show),
if ordered with entries.
n/a
ENTRY FEES
BREED
R120 per dog per class (may only enter 1 class)
OTHER
Please add R20 for cash deposits.
EFT preferred or cash deposit only. No cheque deposits, please.

No late entries can be accepted in accordance with FCI Show regulation - “Dogs and bitches must be entered separately. Numbering must start at no. 1 and shall not be interrupted. Within the same breed, the numbering cannot be interrupted”.)

BANKING DETAILS
BENEFICIARY
Northern Tshwane Kennel Club
BANK
BRANCH
CODE
ACCOUNT NO.
FNB
Centurion Lake
BR: 261550,
EFT: 250655
54504684919
REFRESHMENTS
COMMERCIAL STALLS and CAMPING
Refreshments will be on sale
Contact Secretary
BREED CLASSES & ELIGIBILITY
Minor Pup(4-6m)
Puppy (6-9m)
Junior (9-18m)
Intermed (15-24m)
Veteran (8yrs+)
Open (15m+)
Working (15m+)
Champion
Not eligible for CACIB
Not eligible for CACIB
Not eligible for CACIB
Eligible for CACIB
(graded “Excellent” & awarded 1st place)
Not eligible for CACIB
Eligible for CACIB
(graded “Excellent” & awarded 1st place)
Eligible for CACIB
(graded “Excellent” & awarded 1st place)
Eligible for CACIB
(graded “Excellent” & awarded 1st place)
Competes for Best Minor Puppy
(placed 1st in class with a “Very Promising” grading)
Competes for Best Puppy
(placed 1st in class with a “Very Promising” grading)
Competes for Best Junior & Best of Breed
Competes for Best of Breed
Competes for Best of Breed
Competes for Best of Breed
Competes for Best of Breed
Competes for Best of Breed
Certificates & Grading: Excellent and Very Good Certificates will be issued by the office and critiques will be issued in the ring.
NB - At this show, the decisive date in respect of age is the day of the show.
Working class: Only for those breeds that require a Working dog qualification as per FCI. [Qualification to be attached to entry]
If the dog awarded a CACIB is already an International Champion, the CACIB may revert to the RCACIB winner [owner to apply to KUSA]
BREED JUDGES
Mr José Luiz Cunha de Vasconcelos (Brazil)

Group 7 & Group

 




Group 8 & Group

Gundog ring

To be judged before judging in herding ring

Auvergne Pointer (Braque d’Auvergne), Bohemian Wire-haired Pointing Griffon
(Cesky Fousek), Brittany Spaniel, English Setter, German Short-haired Pointer,
German Wire-haired Pointer, Gordon Setter, Hungarian Vizsla, Hungarian Wire
Haired Pointer (Vizla), Irish Red & White Setter, Irish Setter, Italian Pointing Dog
(Bracco Italiano), Kleiner Munsterlander, Large Munsterlander, Pointer, Spinone
(Spinone Italiano), Stabijhoun, Weimaraner (Long Haired), Weimeraner (Short
Haired), Wirehaired Slovakian Pointer

Irish Water Spaniel, Nederlandse Kooikerhondje, Retriever (Chesapeake Bay)
Retriever (Curly Coat), Retriever (Flat Coat), Retriever (Golden), Retriever
(Labrador), Romagna Water Dog (Lagotto Romagnollo), Spaniel (American Cocker), Spaniel (Clumber), Spaniel (Cocker), Spaniel (English Springer), Spaniel (Field), Spaniel (Sussex), Spaniel (Welsh Springer)
Mr José Luiz Cunha de Vasconcelos (Brazil)

Group 2 (part)

Group 5 (Part)

Group 1 & Group

Herding ring

To be judged after judging in Gundog ring

Anatolian Shepherd Dog

Samoyed, Finnish Lapponian Dog, Norwegian Buhund, Swedish Vallhund.

Australian Cattle Dog, Australian Kelpie, Australian Shepherd Dog, Bearded Collie, Beauce Sheepdog, Belgian Shepherd Dog (Groenendal), Belgian Shepherd Dog (Lakenois), Belgian Shepherd Dog (Malinois), Belgian Shepherd Dog (Tervueren), Border Collie, Bouvier des Flandres, Briard, Cane Da Pastore Bergamasco, Collie Rough, Collie Smooth, Dutch Shepherd Dog, Hungarian Puli, Komondor, Kucasz, Lancashire Heeler, Maremma Sheepdog, Mudi, Old English Sheepdog, Picardy Sheepdog, Polish Lowland Sheepdog, Pyrenean Sheepdog Long Haired, Shetland Sheepdog, Turkish Kangal Dog, Welsh Corgi (Cardigan), Welsh Corgi (Pembroke), White Swiss Shepherd

Mrs Ricky Gouws

Group 6 & Group



Group 4 & Group



Group 10 & Group


Group 5 & Group

Hound ring

 

American Fox Hound, Basset Artesian Normand, Basset Fauve de Bretagne, Basset Hound, Bavarian Mountain Scent Hound, Beagle, Bloodhound, Coarse-haired Styrian Hound, English Foxhound, Grant Basset Griffon Vendeen, Hamiltonstovare, Otterhound, Petit Basset Griffon Vendeen, Rhodesian Ridgeback

Dachshund Miniature Long Haired, Dachshund Rabbit Long Haired, Dachshund
Standard Long Haired, Dachshund Miniature Smooth Haired, Dachshund Rabbit
Smooth Haired, Dachshund Standard Smooth Haired, Dachshund Miniature Wire
Haired, Dachshund Rabbit Wire Haired, Dachshund Standard Wire Haired

Afghan Hounds, Azawakh, Borzoi, Deerhound, Greyhound, Irish Wolfhound, Salukis, Sloughi, Spanish Greyhound, Whippet

Basenji, Finnish Spitz; Ibizan Hound, Norwegian Elkhound, Pharaoh Hound, Thai
Ridgeback

Mr Pedro Gonzalez Teja
(Guatemala)
Group 3 & Group Terrier ring

To be judged after judging in Toy ring
Airedale Terrier, American Staffordshire Terrier, Bedlington Terrier, Border Terrier,
Bull Terrier (Miniature), Bull Terrier, Cairn Terrier, Cesky Terrier, Dandie Dinmont
Terrier, Fox Terrier (Smooth), Fox Terrier (Wire), Glen Imaal Terrier, Irish Soft
Coated Wheaten Terrier, Irish Terrier, Jack Russell Terrier, Kerry Blue Terrier,
Lakeland Terrier, Manchester Terrier, Norfolk Terrier, Norwich Terrier, Parson
Russell Terrier, Scottish Terrier, Sealyham Terrier, Skye Terrier, Staffordshire Bull
Terrier, Welsh Terrier, West Highland White Terrier
Mr Pedro Gonzalez Teja
(Guatemala)

Group 2 (Part)

Group 10 (Part)

Group 9 & Group


Group 3 (Part)

Group 5 (Part)

Toy ring

To be judged before judging in Terrier ring

 

Affenpinscher, Miniature Pinscher

Italian Greyhound

Bichon Frise, Bolognese, Cavalier King Charles Spaniel, Chihuahua (Long Coat),
Chihuahua (Smooth Coat), Chinese Crested Dog, Coton de Tulear, Griffon Belge,
Griffon Bruxellois, Havanese, Japanese Chin, King Charles Spaniel, Lowchen,
Maltese, Papillon, Pekingese, Petit Brabancon, Pug,

Australian Silky Terrier, English Toy Terrier, Yorkshire Terrier

Pomeranian

Mrs Liz Ballington

Group 1 (part)

Group 6 (part)

Group 5 (part)

Group 2 (part)

Group 9 (part)

Utility ring

To be judged before judging in Working ring

Schipperke.

Bulldog, Miniature Schnauzer, Shar Pei.

Dalmatian

Akita, Canaan Dog, Japanese Spitz, Keeshond, Chow Chow, Peruvian Hairless Dog, Shiba, Xoloitzcuintle.

Boston Terrier, French Bulldog, Lhasa Apso, Poodle, Shih Tzu, Tibetan Terrier, Tibetan Spaniel.

Mrs Liz Ballington

Group 5 (part)

Group 8 (part)

Group 1 (part)

Group 2 & Group

 

Working ring

To be judged after judging in Utility ring

Alaskan Malamute, American Akita, Siberian Husky

Water Dog (Portuguese)

German Shepherd Dog(Lang Stokhaar), German Shepherd Dog (Stokhaar)

Appenzeller, Bernese Mountain Dog, Boxer, Bullmastiff, Central Asian Shepherd
Dog, Corso Dog, Dobermann, Dogo Argentino, Dogue de Bordeaux, Estrela
Mountain Dog, Fila Brasileiro, Giant Schnauzer, Great Dane, Hovawart, Landseer
ECT, Leonberger, Mastiff, Neapolitan Mastiff, Newfoundland, Pinscher, Pyrenean
Mountain Dog, Rottweiler, Russian Black Terrier, St. Bernard, Schnauzer, Tibetan
Mastiff, Tosa

Mrs Liz Ballington
BEST JUNIOR IN SHOW
Mrs Liz Ballington
BEST MINOR PUPPY IN SHOW
Mrs Liz Ballington
BEST PUPPY IN SHOW
Mrs Liz Ballington
BEST IN SHOW
NO WORKING DISCIPLINES ON OFFER
This show will be held under the Rules and Regulations of the Kennel Union of Southern Africa. All Exhibitors/Handlers are personally responsible for the control of their dogs at all times and shall be personally liable for any claims which may be made in respect of injuries which may arise or be caused by their dogs. All Exhibits must be on leads at all times unless otherwise instructed by a Judge. Bitches in season will be permitted to compete in Breed Classes only. Due consideration must be given to competitors in Obedience, Dog Jumping, Agility and other Disciplines. The Committee reserves the right to appoint alternative judges at its discretion.
............................. ............................. ............................. ............................. ............................. ............................. ............................. ...............................
         
Contact SHOWDOGS
         
.................... .................... .................... .................... .................... .................... .................... .................... .................... .................... .................... ....................