fci international show schedule: first semester
 
RIGHT OF ADMISSION RESERVED
INTERNATIONAL WEST COAST FCI INTERNATIONAL
CACIB SHOW
DATE
TIME
ENTRIES CLOSE
Saturday 17 June 2017
Approx. 2.00pm
(on completion of Swartland KC)
31 May 2017
(absolutely no entries accepted after this date)
VENUE

Malmesbury Agricultural Show Grounds, Malmesbury

ENQUIRIES
FAX ENTRIES
E-MAIL ENTRIES
Natalie Nissen: 083 925 4350 :
Elrena Stadler: 083 457 2659
086 613 2517
ORDER OF JUDGING
ENTRY FORM
CHALLENGES

1. Faxed or emailed entries will be accepted only with proof of payment submitted at the same time.
2. Reference on deposit slip: your surname (not dog's name or other).
3. Ensure entries and deposit slip are clearly legible.
4. No postal orders, registered mail, or postal entries please.
5. Please include your e-mail address on entry form.
6. Bring fax/EFT confirmation to the show in case receipt verification is required.
7. No numbers will be posted.
8. No entries will be accepted on the day of the show.
9. Money will not be refunded for incorrect entries.
10. Incomplete or illegible entries or those unaccompanied by the correct fees will be returned to the exhibitor.

BREED: BOB, RBOB, BP, BJ, BV, BMP
GROUP: BMP, BV, BJ, BP, Group
FINALS: BMPIS, BVIS, BJIS, BPIS, BIS
n/a
CATALOGUE
ADVERTISING
R90 with entry - Full only
n/a
ENTRY FEES
BREED
R120 per dog per class (may only enter 1 class)
OTHER
Please add R20 for cash deposits.
EFT preferred or cash deposit only. No cheque deposits, please.

No late entries can be accepted in accordance with FCI Show regulation - “Dogs and bitches must be entered separately. Numbering must start at no. 1 and shall not be interrupted. Within the same breed, the numbering cannot be interrupted”.)

BANKING DETAILS
BENEFICIARY
West Coast Kennel Club
BANK
BRANCH
CODE
ACCOUNT NO.
FNB
Claremont
BR: 200109
EFT: 250655
62302937737
REFRESHMENTS
COMMERCIAL STALLS and CAMPING
Refreshments will be on sale
On application to Natalie Nissen – book and pay by closing date of entries. R100 per stall
BREED CLASSES & ELIGIBILITY
Minor Pup(4-6m)
Puppy (6-9m)
Junior (9-18m)
Intermed (15-24m)
Veteran (8yrs+)
Open (15m+)
Working (15m+)
Champion
Not eligible for CACIB
Not eligible for CACIB
Not eligible for CACIB
Eligible for CACIB
(graded “Excellent” & awarded 1st place)
Not eligible for CACIB
Eligible for CACIB
(graded “Excellent” & awarded 1st place)
Eligible for CACIB
(graded “Excellent” & awarded 1st place)
Eligible for CACIB
(graded “Excellent” & awarded 1st place)
Competes for Best Minor Puppy
(placed 1st in class with a “Very Promising” grading)
Competes for Best Puppy
(placed 1st in class with a “Very Promising” grading)
Competes for Best Junior & Best of Breed
Competes for Best of Breed
Competes for Best of Breed
Competes for Best of Breed
Competes for Best of Breed
Competes for Best of Breed
Certificates & Grading: Excellent and Very Good Certificates will be issued by the office and critiques will be issued in the ring to CACIB winners only
NB - At this show, the decisive date in respect of age is the day of the show.
Working class: Only for those breeds that require a Working dog qualification as per FCI. [Qualification to be attached to entry]
If the dog awarded a CACIB is already an International Champion, the CACIB may revert to the RCACIB winner [owner to apply to KUSA]
BREED JUDGES
Mr Michael Vorster

Group 7 & Group

 




Group 8 & Group

Gundog ring

Auvergne Pointer (Braque d'Auvergne), Bohemian Wire-haired pointing Griffon (Cesky Fousek), Brittany Spaniel, English Setter, German Short-haired Pointer, German Wire-haired Pointer, Gordon Setter, Hungarian Short-haired Pointing Dog (Vizsla), Hungarian Wire Haired Pointer (Vizsla), Irish Red & White Setter, Irish Setter, Italian Pointing dog (Bracco Italiano), Kleiner Munsterlander, Large Munsterlander, Pointer (English), Spinone (Italian Spinone), Stabijhoun, Weimaraner.

Irish Water Spaniel, Nederlandse Kooikerhondje, Retriever (Chesapeake Bay) Retriever (Curly Coat) Retriever (Flat Coat), Retriever (Golden), Retriever (Labrador), Romagna Water Dogo, Spaniel (American), Spaniel (Clumber), Spaniel (Cocker), Spaniel (English Springer), Spaniel (Field), Spaniel (German), Spaniel (Sussex), Spaniel (Welsh Springer).
Mr Gerald Bidder

Group 5 (Part)

Group 1 & Group

Herding ring

Samoyed, Finnish Lapponian Dog, Norwegian Buhund, Swedish Vallhund.

Australian Cattle Dog, Australian Kelpie, Bearded Collie, Beauceron, Berger Picard, Border Collie, Bouvier des Flandres, Collie Rough, Collie Smooth, Dutch Shepherd Dog, Hungarian Kuvasz,, Komondor, Maremma Sheepdog, Old English Sheepdog, Polish Lowland Sheepdog, Puli, Pyrenean Sheepdog, Welsh Corgi Cardigan, Welsh Corgi Pembroke, White Swiss Shepherd Dog.

Mr Julio Rueda (Uruguay)

Group 5 (Part)


Group 4 & Group

Group 6 & Group



Group 10 & Group

Hound ring

 

Basenji, Finnish Lapphund, Finnish Spitz; Ibizan Hound, Norwegian Elkhound, Pharaoh Hound, Thai Ridgeback.

Dachshunds:Miniature Long Haired, Rabbit Long Haired, Standard Long Haired, Miniature Smooth Haired, Rabbit Smooth Haired, Standard Smooth Haired, Miniature Wire Haired, Rabbit Wire Haired, Standard Wire Haired.

American English Coonhound, American Fox Hound, Basset Fauve de Bretagne, Basset Griffon Vendeen (Petit), Basset Hound, Bavarian Mt. Scent Hound, Beagle, Bloodhound, Coarse-haired Styrian Hound, English Foxhound, Grand Basset Griffon Vendeen, Hamiltonstovare, Norman Artesien Basset, Otterhound, Rhodesian Ridgeback.

Afghan Hound, Azawakh, Borzoi, Deerhound, Greyhound, Irish Wolfhound, Saluki, Sloughi, Spanish Greyhound, Whippet.

Mrs Fran Browning-Cristina
Group 3 & Group
Terrier ring
Airedale Terrier, American Staffordshire Terrier, Australian Terrier, Bedlington Terrier, Border Terrier, Bull Terrier, Miniature Bull Terrier, Cairn Terrier, Cesky Terrier, Dandie Dinmont Terrier, Fox Terrier (Smooth), Fox Terrier (Wire), Irish Glen Imaal Terrier, Irish Soft Coated Wheaten Terrier, Irish Terrier, Jack Russell Terrier, Kerry Blue Terrier, Lakeland Terrier, Manchester Terrier, Norfolk Terrier, Norwich Terrier, Parson Russell Terrier, Scottish Terrier, Sealyham Terrier, Skye Terrier, Staffordshire Bull Terrier, Welsh Terrier, West Highland White Terrier.
Mr Mark Anderson

Group 5 (Part)

Group 2 (Part)

Group 3 (Part)

Group 10 (Part)

Group 9 (Part)

Toy ring

 

Pomeranian.

Affenpinscher, Miniature Pinscher.

Australian Silky Terrier, English Toy Terrier, Yorkshire Terrier.

Italian Greyhound.

Bichon Frise, Bolognese, Cavalier King Charles Spaniel, Chihuahua, Chinese Crested Dog, Coton de Tulear, Griffon Belge, Griffon Bruxellois, Havanese, Japanese Chin, King Charles Spaniel, Lowchen, Maltese, Papillon, Pekingese, Petit Brabancon, Pug.

Mr Peter Martin (Australia)

Group 1 (Part)

Group 2 (Part)

Group 6 (Part)

Group 5 & Group

Group 9 & Group

Utility ring

Schipperke.

Bulldog, Miniature Schnauzer, Shar Pei.

Dalmatian

Akita, Canaan Dog, Japanese Spitz, Keeshond, Chow Chow, Peruvian Hairless Dog, Shiba, Xoloitzcuintle.

Boston Terrier, French Bulldog, Lhasa Apso, Poodle, Shih Tzu, Tibetan Terrier, Tibetan Spaniel.

Mr Greg Eva

Group 1 (Part)

Group 5 (Part)

Group 8 (Part)

Group 2 & Group

 

Working ring

German Shepherd Dog.

Alaskan Malamute, American Akita, Siberian Husky.

Portuguese Water Dog.

Anatolian Shepherd Dog, Appenzeller, Bernese Mt. Dog, Boxer, Bullmastiff, Central Asian Shepherd Dog, Dobermann, Dogo Argentino, Dogue de Bordeaux, Estrela Mt. Dog, Fila Brasileiro, Giant Schnauzer, Great Dane, Hovawart, Italian Corso Dog. Landseer ECT, Leonberger, Mastiff, Neapolitan Mastiff, Newfoundland, Pinscher, Pyrenean Mt. Dog, Rottweiler, Russian Black Terrier, St. Bernard, Schnauzer, Tibetan Mastiff, Tosa.

Mr Peter Martin (Aus)
BEST MINOR PUPPY IN SHOW
Mr Peter Martin (Aus)
BEST JUNIOR IN SHOW
Mr Peter Martin (Aus)
BEST VETERAN IN SHOW
Mr Greg Eva
BEST PUPPY IN SHOW
Mr Greg Eva
BEST IN SHOW
GRAND BEST IN SHOW
The Best in Show winners from all four shows over the weekend will compete for Grand Best in Show
Judges Mr Julio Rueda ( Uruguay ) ; Mr Peter Martin (Aus)
Referee Mr Greg Eva
 
NO WORKING DISCIPLINES ON OFFER
This show will be held under the Rules and Regulations of the Kennel Union of Southern Africa. All Exhibitors/Handlers are personally responsible for the control of their dogs at all times and shall be personally liable for any claims which may be made in respect of injuries which may arise or be caused by their dogs. All Exhibits must be on leads at all times unless otherwise instructed by a Judge. Bitches in season will be permitted to compete in Breed Classes only. Due consideration must be given to competitors in Obedience, Dog Jumping, Agility and other Disciplines. The Committee reserves the right to appoint alternative judges at its discretion.
............................. ............................. ............................. ............................. ............................. ............................. ............................. ...............................
         
Contact SHOWDOGS
         
.................... .................... .................... .................... .................... .................... .................... .................... .................... .................... .................... ....................