KUSA NATIONAL DOG - 2009
CH. SYLON LEO OF MONET ROUGE
(MATTHYS)
|
KUSA NATIONAL DOG - 2009
|
RUNNER-UP KUSA NATIONAL DOG - 2009
CH. BARECHO MAKING WAVES AT WHITE SQUALL
(KRUGER / BURGER)
|
KUSA NATIONAL PUPPY - 2009
KI LULU CHEGE OF SEAWIND
(RYRIE)
|
KUSA NATIONAL PUPPY - 2009
|
RUNNER-UP KUSA NATIONAL PUPPY - 2009
WHITE SQUALL GOOD VIBRATIONS
(KRUGER)
|
KUSA NATIONAL GUNDOG
ENGLISH SPRINGER SPANIEL
CH. BARECHO MAKING WAVES AT WHITE SQUALL
(KRUGER / BURGER)
|
KUSA NATIONAL HERDING DOG
AUSTRALIAN SHEPHERD
CH. STRATHAVEN KINGS RANSOM OF SHAMANDA
(YOUNG) |
GUNDOG GROUP PLACEMENTS
2nd: AMERICAN COCKER SPANIEL - CH. DENOVA QUASAR TAPESTRY
(McALLISTER / BROOKES)
3rd: GOLDEN RETRIEVER - CH. GAVALAT SUNSETSERENADE
(CLARK / PIERRUS)
4th: WEIMARANER - CH. GERCA COM VA VA VOOM
(BUITENDACH)
|
HERDING GROUP PLACEMENTS
2nd: BORDER COLLIE - CH. LINBRIE RETURN T SENDER OF VENRON
(JUCKES)
3rd: BEARDED COLLIE - CH. WESTMILWUNDA OCEAN MIST
(FURK)
4th: HUNGARIAN PULI - CH. CATSUN CHEROKEE OF MERRYMEAD
(WRIGHT) |
|
|
KUSA NATIONAL HOUND
AFGHAN HOUND
KUSA NAT DOG '08 CH. AGHA DJARI'S QUESTION OF HONOUR AT ACCOLADES
(WESSELS)
|
KUSA NATIONAL TERRIER
STAFFORDSHIRE BULL TERRIER
KUSA NAT DOG '09 CH. SYLON LEO AT MONET ROUGE
(MATTHYS) |
HOUND GROUP PLACEMENTS
2nd: WHIPPET - CH. JESRAE TAKEACHANCE
(HANSEN)
3rd: MINIATURE LONG-HAIRED DACHSHUND - CH. SCHUSBORG RUSSIAN GIFT (SCHULTZ)
4th: IRISH WOLFHOUND - CH. SWORDSTONE FAOLAN (LAWSON) |
TERRIER GROUP PLACEMENTS
2nd: SCOTTISH TERRIER - CH. GELITARU KC (LOOCK)
3rd: BULL TERRIER - CH. SAKAY'S APOHIS OF LUSAHN (DU TOIT)
4th: NORFOLK TERRIER - CH. SHAMANDA LAST OF A LEGEND (YOUNG) |
|
|
KUSA NATIONAL TOY DOG
POMERANIAN
CH. XANTAH ACE THE MATCH
(FOURIE) |
KUSA NATIONAL UTILITY DOG
STANDARD POODLE
KUSA NAT DOG '07 CH. MARECHAL POSITIVE ACCENT
(KIEFER / McQUARRIE) |
TOY GROUP PLACEMENTS
2nd: PEKINGESE - CH. CALMADY THE WIZARD OF SEAWIND (RYRIE)
3rd: MALTESE - CH. LIBRA DARE TO DREAM
(GOUWS)
4th: YORKSHIRE TERRIER - CH. & CH. (CAN) DURRER'S CLASSICAL MASTERPIECE
(POTGIETER) |
UTILITY GROUP PLACEMENTS
2nd: DALMATIAN - CH. CHARIZELLE PERMISSION TO LAND AT DALLMALLI
(IMMELMAN / SCHEEPERS)
3rd: SHIH TZU - CH. MIDNIGHTDREAM JACK SPARROW (ERWEE)
4th: LHASA APSO - CH. ARYLLMAR SKY SWEEPER (HENEKE) |
|
|
KUSA NATIONAL WORKING DOG
ROTTWEILER
CH. MIPRET DUUK SECOND OF VONGERSHAN
(SMIT) |
WORKING GROUP PLACEMENTS
2nd: GREAT DANE - CH. FAIRMOORS COUNT FABIO (BECKMANN)
3rd: DOBERMANN - CH. VOM ILLERDAM HUGO BOSS (LUCAS)
4th: AMERICAN AKITA - CH. MELODOR GOLDEN BEAR AT MONTALA (STREAK)
|
|
KUSA NATIONAL CHILD HANDLER
AMY KIEFER
|
KUSA NATIONAL JUNIOR HANDLER
GRAEME GRAHAM
|
KUSA NATIONAL OPEN HANDLER
CHERYL JACOBS
|
|
|
|