Results kindly provided by Show Committee |
KUSA CHAMPIONSHIP SHOW
29 May 2010 |
BEST IN SHOW |
Mr Zlatko Kraljie (Croatia) |
BIS |
POODLE (STANDARD) |
CH STELIZANE ELIZABETH SWAN |
KIEFER/MCQUARRIE |
RBIS |
STAFFORDSHIRE BULL TERRIER |
CH SYLON LEO OF MONETROUGE |
MATTHYS |
Mr Roberto Velez-Pico (Puerto Rico) |
BPIS |
DACHSHUND (STANDARD SMOOTH HAIR) |
WAYDACK WHOLE TEN YARDS |
JENKINS |
RBPIS |
NEWFOUNDLAND |
CHATKANTARRA ULYSSES OF DRACOLND |
CASIZZI |
Mr Tamas Jakkel (Hungary) |
BSAB |
CHOW CHOW |
CIAO SIMPLIRESISTABL |
LEROY |
RBSAB |
IRISH WOLFHOUND |
MORGALEN TALLULAGHMAE OF BALLYASKETILL |
HASKINS |
GUNDOG GROUP (73) |
Mr Rafael de Santiago (Puerto Rico) |
GROUP 1 |
POINTER |
CH TERRADONEY PROSPERO |
LANDON |
GROUP 2 |
SPANIEL (ENGLISH SPRINGER) |
( CH SWE/ AUS). WONGAN HIGH FLYER |
KRUGER/MITCHELL/BEAMAN |
GROUP 3 |
RETRIEVER (GOLDEN) |
CH BARLEYWOOD BACHELOR BOY |
STONE |
GROUP 4 |
WEIMARANER |
CH MERCURYMAGIC ARCHERXSTRADNAR AT SABAKA |
MINNY |
PUPPY 1 |
SPANIEL (COCKER) |
DERVELY MIDNIGHT KNIGHT |
BOOTH/ EVANS |
PUPPY 2 |
RETRIEVER (LABRADOR) |
SEA-BIRDS GLOBETROTTER OF AMADEUZE |
VAN HEERDEN |
PUPPY 3 |
RETRIEVER (GOLDEN) |
JUNANTES MILKY WAY OF ROZKLYNBONY |
CLARKE |
PUPPY 4 |
GERMAN SHORT-HAIRED POINTER |
BHULISA KRYPTONITE |
WINTER |
SABRED |
RETRIEVER (LABRADOR) |
CRAIGNAIR HOT GOSSIP |
POTT |
BOB: GERMAN SHORT-HAIRED POINTER - BHULISA KRYPTONITE (WINTER)
GERMAN WIRE-HAIRED POINTER - ZABUSH SCHPATZ OF SILDOWNS (STEWART)
HUNGARIAN VIZSLA - IVIZA AZUCAR (BRITS)
POINTER - CH TERRADONEY PROSPERO (LANDON)
RETRIEVER (FLAT COATED) - O'FLANAGAN BRITTANNIC BOLD OF TREVENA (HOLMAN)
RETRIEVER (GOLDEN) - CH BARLEYWOOD BACHELOR BOY (STONE)
RETRIEVER (LABRADOR) - CH TAPEATOM DRAMA QUEEN OF CRAIGNAIR (POTT)
SETTER (ENGLISH) - CH REIDWOOD AFRICAN DAWN (WONFOR)
SETTER (IRISH) - CH TABORRA DONEGAL (WONFOR)
SPANIEL (AMERICAN COCKER) - CH CILSO DE LA GRAN ALDEA (GILMOUR)
SPANIEL (CLUMBER) - ASSISI-NONSUCH BACK TO AFRICA (WATT)
SPANIEL (COCKER) - CH DERVELY SWEET RAPSODY (DE SOUZA)
SPANIEL (ENGLISH SPRINGER) - ( CH SWE/ AUS). WONGAN HIGH FLYER (KRUGER/MITCHELL/BEAMAN)
WEIMARANER - CH MERCURYMAGIC ARCHERXSTRADNAR AT SABAKA (MINNY) |
BP: GERMAN SHORT-HAIRED POINTER - BHULISA KRYPTONITE (WINTER)
HUNGARIAN VIZSLA - IVIZA AZUCAR (BRITS)
RETRIEVER (GOLDEN) - JUNANTES MILKY WAY OF ROZKLYNBONY (CLARKE)
RETRIEVER (LABRADOR) - SEA-BIRDS GLOBETROTTER OF AMADEUZE (VAN HEERDEN)
SPANIEL (COCKER) - DERVELY MIDNIGHT KNIGHT (BOOTH/ EVANS)
SPANIEL (ENGLISH SPRINGER) - WHITE SQUALL MY KINDA GIRL (KRUGER)
|
HERDING GROUP (90) |
Mr Rafael de Santiago (Puerto Rico) |
GROUP 1 |
CORGI (PEMBROKE WELSH) |
CH (CH USA) LLANDIANS STORM CATCHER |
DARROLL/COLE |
GROUP 2 |
BOUVIER DES FLANDRES |
CH CLARTAL MONTY OF SAARSVELD |
SNASHALL |
GROUP 3 |
AUSTRALIAN SHEPHERD |
CH STAVROS MY RED RASCAL |
SCOTT |
GROUP 4 |
SAMOYED |
CH VANDERBILTS PLAYING WITH FIRE OF ANNAN |
EDMONDSON |
PUPPY 1 |
SAMOYED |
ANNAN BURNING AMBITION |
EDMONDSON |
PUPPY 2 |
AUSTRALIAN SHEPHERD |
STAVROS ROSETT'S'NRIBBONS |
GRAY |
PUPPY 3 |
BORDER COLLIE |
GIFTNELL SPLASHINAFLASH |
ORSMOND/NEL |
PUPPY 4 |
WHITE SWISS SHEPHERD DOG |
WHITE KNIGHT MAJESTIC ZYTRIX |
BRIDGE |
SABRED |
AUSTRALIAN SHEPHERD |
ROMANIWIL ARIMOS N BLACK |
BODENSTEIN |
BOB:
AUSTRALIAN SHEPHERD - CH STAVROS MY RED RASCAL (SCOTT)
BEARDED COLLIE - ASHVALE TRILOGY FOR WESTMILWUNDA (FURK)
BELGIAN SHEPHERD DOG (TERVEUREN) - CASENOROYALE EROS (CLARK)
BORDER COLLIE - CH VENRON ZULU WARRIOR (JUCKES)
BOUVIER DES FLANDRES - CH CLARTAL MONTY OF SAARSVELD (SNASHALL)
COLLIE (ROUGH) - CH MIRRIYUULA JUZ OUTA OZ (GUILD)
CORGI (CARDIGAN WELSH) - CH (CH USA) COEDWIG'S SILVERSMISTH AT BEITSHEMESH
CORGI (PEMBROKE WELSH) -CH (CH USA) LLANDIANS STORM CATCHER - (DARROLL/COLE)
HUNGARIAN PULI - CH (INT CH) CATSUN CHEROKEE AT MERRYMEAD (WRIGHT)
OLD ENGLISH SHEEPDOG - CH SHAGGYBEAU MAMMA MIA (BELTZIG/ MACKENZIE)
SAMOYED - CH VANDERBILTS PLAYING WITH FIRE OF ANNAN (EDMONDSON)
SHETLAND SHEEPDOG - CH ARAJENTO SWEDISH EDITION (VENTRESS)
WHITE SWISS SHEPHERD DOG - CH SNOWEYRIVER X-LORD COUGAR (VAN VUUREN) |
BP:
AUSTRALIAN SHEPHERD - STAVROS ROSETT'S'NRIBBONS (GRAY
BORDER COLLIE - GIFTNELL SPLASHINAFLASH
(ORSMOND/NEL)
COLLIE (ROUGH) - RENEBAR LADY CASSANDRA (HOBSON)
CORGI (PEMBROKE WELSH) - HAZELMERE ANNIQUE (ROOS)
SAMOYED - ANNAN BURNING AMBITION (EDMONDSON)
WHITE SWISS SHEPHERD DOG - WHITE KNIGHT MAJESTIC ZYTRIX (BRIDGE) |
HOUND GROUP (130) |
Mr Roberto Velez-Pico (Puerto Rico) |
GROUP 1 |
RHODESIAN RIDGEBACK |
CH USAKOSE AIR OF SUCCESS OF GONDWANA |
JACOBS |
GROUP 2 |
DACHSHUND (STANDARD LONG HAIR) |
CH JAMEELKELP KUMBAKJAK OF DE GRATTON |
KAY |
GROUP 3 |
DACHSHUND (STANDARD SMOOTH HAIR) |
WAYDACK WHOLE TEN YARDS |
JENKINS |
GROUP 4 |
SALUKI |
CH ROARINGWATER ROWAN |
MISCIA |
PUPPY 1 |
DACHSHUND (STANDARD SMOOTH HAIR) |
WAYDACK WHOLE TEN YARDS |
JENKINS |
PUPPY 2 |
AZAWAKH |
ZINAYDA KEL DAHOUSSAHAQ OF LIGHTFOOT |
DORRINGTON |
PUPPY 3 |
AFGHAN HOUND |
KARAKUSH FORK IN THE ROAD |
MITCHELL |
PUPPY 4 |
BASENJI |
KITOKOMBWA CHIRIKA |
MEYER/KNIGHT |
SABRED 1 |
IRISH WOLFHOUND |
MORGALEN TALLULAGHMAE OF BALLYASKETILL |
HASKINS |
BOB: AFGHAN HOUND - KONPARA BRANDY BUTTER (HERHOLT)
AZAWAKH - ZINAYDA KEL DAHOUSSAHAQ OF LIGHTFOOT (DORRINGTON)
BASENJI - CH MARIKATE AKIA OF CHITEM (GRAHAM)
BASSET HOUND - CH TIDALWAVES GEOFFREY OF STORMWIND (MULLER)
BEAGLE - CH MORNINGHUNT WILLIAM WALLACE (HAUPTFLEISCH)
BLOODHOUND - CILGWRI WANDERING STAR (HJORTHEN)
BORZOI - CH SVORA SZAR SEBASTIAN (STEPHENSON)
IRISH WOLFHOUND - CH MORGALEN AENGHUS OF BALLYASKETILL (HASKINS)
RHODESIAN RIDGEBACK - CH USAKOSE AIR OF SUCCESS OF GONDWANA (JACOBS)
SALUKI - CH ROARINGWATER ROWAN (MISCIA)
WHIPPET -CH JESRAE TAKE A CHANCE (HANSEN) |
BP: AFGHAN HOUND - KARAKUSH FORK IN THE ROAD (MITCHELL)
AZAWAKH -
ZINAYDA KEL DAHOUSSAHAQ OF LIGHTFOOT (DORRINGTON)
BASENJI - KITOKOMBWA CHIRIKA (MEYER/KNIGHT)
BASSET HOUND - GERCA PRINCES BEATRIX OF TORBENSTONE (LIVEMORE)
BORZOI - TELTRISHKA SIR VALIANT (COURTNEY)
PETIT BASSET GRIFFON VENDEEN -MONKHAMS KAPTAIN KORELLI OF MONTALA (STREAK)
RHODESIAN RIDGEBACK - NOMVUYO KITJIMA (SPRINGER)
WHIPPET -AVRONDEL TRES TRES CHIC (CHIPP) |
Mr Ekarat Sangkunakup (Thailand) |
BOB: DACHSHUND (MINIATURE LONG HAIR) - CH (CH NZL)) MISTYDALE MAGIC IN BLACK AT GETWICK (DAVIES)
DACHSHUND (STANDARD LONG HAIR) - CH JAMEELKELP KUMBAKJAK OF DE GRATTON (KAY)
DACHSHUND (MINIATURE SMOOTH HAIR) -CH MONTETI ZENA SAY WHAT (VENTER)
DACHSHUND (STANDARD SMOOTH HAIR) - WAYDACK WHOLE TEN YARDS (JENKINS)
DACHSHUND (MINIATURE WIRE HAIR) - SILDOWNS LIEWE HEKSIE
DACHSHUND (STANDARD WIRE HAIR) - CH VOM DENNENBAUM WANZE (SPOWART) |
BP:DACHSHUND (MINIATURE LONG HAIR) - MINILAND VALANTINO (FEENY)
DACHSHUND (STANDARD LONG HAIR) - JAMEELKELP ATHENA (JARVIS)
DACHSHUND (MINIATURE SMOOTH HAIR) -TORWOOD OPRAH WINFORME OF MONTETI (VENTER)
DACHSHUND (STANDARD SMOOTH HAIR) - WAYDACK WHOLE TEN YARDS (JENKINS)
DACHSHUND (MINIATURE WIRE HAIR) - ZABUSH THE CHOCLATIER OF SILDOWNS (STEWART)
DACHSHUND (STANDARD WIRE HAIR) - VOM DENNENBAUM YARA (SPOWART) |
TERRIER GROUP (82) |
Mr Ekarat Sangkunakup (Thailand) |
GROUP 1 |
STAFFORDSHIRE BULL TERRIER |
CH SYLON LEO OF MONETROUGE |
MATTHYS |
GROUP 2 |
BULL TERRIER |
CH LUBJAN GRAVURE DEROCHE OF RION |
VAN DER LINDE |
GROUP 3 |
SCOTTISH TERRIER |
CH ARABELLA'S NEWCOMER OF GELITARU |
LOOCK |
GROUP 4 |
KERRY BLUE TERRIER |
CH ROSHEEN AONTACH |
FIELD |
PUPPY 1 |
BULL TERRIER |
GLENGOWAN QUEENALEXSANDRA OF KINGSTONIA |
BOHLER |
PUPPY 2 |
STAFFORDSHIRE BULL TERRIER |
YARDSTICK ROB ROY OF LARUMO |
SMITH/COETSEE |
PUPPY 3 |
WEST HIGHLAND WHITE TERRIER |
MACWARREN STARGAZER OF FREEZELAND |
MACNAB |
PUPPY 4 |
AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER |
LACOSANOSTRA EVOLA |
OLWAGE |
BOB: AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER - LACOSANOSTRA EVOLA (OLWAGE)
BORDER TERRIER - CH BOADISEA OF FOXELA (FOX)
BULL TERRIER - CH LUBJAN GRAVURE DEROCHE OF RION (VAN DER LINDE)
FOX TERRIER (SMOOTH) - ROYKIN STOP 'N 'STARE (HODKIN)
JACK RUSSELL TERRIER - CH SOUTHERNBELL PAIGE OF HEATHERBELL (VAN DE VYVER)
KERRY BLUE TERRIER - CH ROSHEEN AONTACH (FIELD)
NORFOLK TERRIER - CH MACSNEST ROYAL JAMES OF MOSSGIEL ( MACDONALD)
SCOTTISH TERRIER - CH ARABELLA'S NEWCOMER OF GELITARU (LOOCK)
SKYE TERRIER - BUCKWHEATER'S CURRY FAVOUR AT AILSABUTE (VAN SCHALKWYK)
STAFFORDSHIRE BULL TERRIER - CH SYLON LEO OF MONETROUGE (MATTHYS)
WEST HIGHLAND WHITE TERRIER - CH ESMA OF COLINGLEN (DOS SANTOS) |
BP: AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER - LACOSANOSTRA EVOLA (OLWAGE)
BULL TERRIER - GLENGOWAN QUEENALEXSANDRA OF KINGSTONIA (BOHLER)
FOX TERRIER (SMOOTH) - AGRIA APPEL BLOSSOM (DE FORTIER)
SKYE TERRIER - BUCKWHEATER'S CURRY FAVOUR AT AILSABUTE (VAN SCHALKWYK)
STAFFORDSHIRE BULL TERRIER - YARDSTICK ROB ROY OF LARUMO (SMITH/COETSEE)
WEST HIGHLAND WHITE TERRIER - MACWARREN STARGAZER OF FREEZELAND (MACNAB) |
TOY GROUP (76) |
Mr Zlatko Kraljie (Croatia) |
GROUP 1 |
POMERANIAN |
CH XANTAH ACE THE MATCH |
FOURIE |
GROUP 2 |
YORKSHIRE TERRIER |
CH (CH CAN) DURRER'S CLASSICAL MASTERPIECE |
POTGIETER |
GROUP 3 |
MALTESE |
CH LIBRA SWEET SENSATION |
GOUWS |
GROUP 4 |
CAVALIER KING CHARLES SPANIEL |
CH MILLHILL LA PEL OF ROZEHYL |
LEAVER |
PUPPY 1 |
POMERANIAN |
XANTAH SUPER TROUPE |
FOURIE |
PUPPY 2 |
HAVANESE |
DREAMRIDGE MOONSHINE CODY |
RADEMEYER |
PUPPY 3 |
YORKSHIRE TERRIER |
KAMYLOT FALEN ST FRANCES |
MENSCHIG |
PUPPY 4 |
ITALIAN GREYHOUND |
JARACCA JAILHOUSE CHILI |
ROYSTON |
SABRED 1 |
POMERANIAN |
POMELENE SHARPEST ROCKET |
BOOYSEN |
BOB: CAVALIER KING CHARLES SPANIEL - CH MILLHILL LA PEL OF ROZEHYL (LEAVER)
CHIHUAHUA (LONG COAT) - CH USA JEN-JEANS GOD O'MIGHTY OF VON GISERO (VAN DER WATT)
CHIHUAHUA (SMOOTH COAT) - CH BENANI ZACATECAS OF PALOMAS (SCHEEPERS)
CHINESE CRESTED - ZUCCI PIE'CE DE RESISTANCE (BRUCE)
HAVANESE - DREAMRIDGE MOONSHINE CODY (RADEMEYER)
ITALIAN GREYHOUND - RAVILAIS MONTSERRAT MOTH (ALLISON)
JAPANESE CHIN - CAROLERA SUSUMU CHO (STRYDOM)
MALTESE - CH LIBRA SWEET SENSATION (GOUWS)
PAPILLON - CH (CH CAN ) MARRON'S LOOK WHOZ TALKING OF DUNSTARS (AUCAMP)
PEKINGESE - CH CISFRAN SIMPLY MAGIC FROM PEKEHUIS (FURNELL)
POMERANIAN - CH XANTAH ACE THE MATCH (FOURIE)
YORKSHIRE TERRIER - CH (CH CAN) DURRER'S CLASSICAL MASTERPIECE (POTGIETER) |
BP: HAVANESE - DREAMRIDGE MOONSHINE CODY (RADEMEYER)
ITALIAN GREYHOUND - JARACCA JAILHOUSE CHILI (ROYSTON)
POMERANIAN - XANTAH SUPER TROUPE (FOURIE)
YORKSHIRE TERRIER - KAMYLOT FALEN ST FRANCES (MENSCHIG)
|
UTILITY GROUP (113) |
Mr Tamas Jakkel (Hungary) |
GROUP 1 |
POODLE (STANDARD) |
CH STELIZANE ELIZABETH SWAN |
KIEFER/MCQUARRIE |
GROUP 2 |
LHASA APSO |
CH JALUS HIGH FLYER |
PEDEN/AUCAMP |
GROUP 3 |
POODLE (MINIATURE) |
CH BRAGANZA BEST FOOT FORWARD OF MARESOL |
NETO |
GROUP 4 |
CHOW CHOW |
CIAO SIMPLIRESISTABL |
LEROY |
PUPPY 1 |
SCHNAUZER (MINIATURE) |
KEYSTONE BLUE LAVA |
SPANGENBERG |
PUPPY 2 |
POODLE (TOY) |
AUX YEUX NOIRS HIMA AT NYANJA |
ALBERTS |
PUPPY 3 |
SHIH TZU |
XERALANE'S CAUGHT IN THE CROSSFIRE OF DUNSTAR |
AUCAMP |
PUPPY 4 |
BULLDOG |
MERVANDER ECHO OF THUNDER |
VAN DER MERWE |
SABRED 1 |
CHOW CHOW |
CIAO SIMPLIRESISTABL |
LEROY |
BOB: BOSTON TERRIER -TOGRA MIDNITE METALICA (GRAHAM)
BULLDOG - MERVANDER MOON DAZZLE (VAN DER MERWE)
CHOW CHOW - CIAO SIMPLIRESISTABL (LEROY)
DALMATIAN - CHALCOPYRITE AUDEAMUS (ELLIOTT)
FRENCH BULLDOG - SUCA QUETE DE GLOIRE OF THUNDARIDE (SWART)
LHASA APSO - CH JALUS HIGH FLYER (PEDEN/AUCAMP)
POODLE (MINIATURE) - CH BRAGANZA BEST FOOT FORWARD OF MARESOL (NETO)
POODLE (STANDARD) - CH STELIZANE ELIZABETH SWAN (KIEFER/MCQUARRIE)
POODLE (TOY) - WAYLOR IF I WERE A BOY AT NYANJA (ALBERTS)
SCHIPPERKE - LYNDERRY BALTHO (BERRY)
SCHNAUZER (MINIATURE) - KEYSTONE BLUE LAVA ( SPANGENBERG)
SHIBA - CH SIBRA KOBI (MC CLEAN)
SHIH TZU - CH MIDNIGHTDREAM JACK SPARROW (ERWEE)
|
BP: BOSTON TERRIER - RIDERS HANNAH MONTANA (WRIDE)
BULLDOG - MERVANDER ECHO OF THUNDER (VAN DER MERWE)
CHOW CHOW - TRISHCA DORKA (THYSSE)
DALMATIAN - ASSIDUITAS IMPRESSARIO AT DALLMALLI (IMMELMAN/ SCHULTZ /VENTER
POODLE (STANDARD) - LEPOMMIER AMISTAD (FALKSON)
POODLE (TOY) - AUX YEUX NOIRS HIMA AT NYANJA (ALBERTS)
SCHNAUZER (MINIATURE) - KEYSTONE BLUE LAVA ( SPANGENBERG)
SHIH TZU - XERALANE'S CAUGHT IN THE CROSSFIRE OF DUNSTAR (AUCAMP)
|
WORKING GROUP (156) |
Mr Ricardo Simoes (Brazil/USA) |
GROUP 1 |
SIBERIAN HUSKY |
CH FOXFIRE HIGH VOLTAGE |
BATTEY |
GROUP 2 |
GREAT DANE |
CH (CH INT) AULDMOOR'S A CORNISH LASS AT FAIRMOOR |
BECKMANN/FOXWELL |
GROUP 3 |
DOBERMANN |
NUSU PORN STAR |
DE HAAF |
GROUP 4 |
BOXER |
CHISWICK GRAND DESIGN |
YOUNG |
PUPPY 1 |
NEWFOUNDLAND |
CHATKANTARRA ULYSSES OF DRACOLND |
CASIZZI |
PUPPY 2 |
GREAT DANE |
FAIRMOORS CALL ME FAGIN |
BECKMANN |
PUPPY 3 |
DOBERMANN |
CHALDONNE EZPRIT |
LUCAS |
PUPPY 4 |
SIBERIAN HUSKY |
KAMCHATKA BEAUTIFUL GAIA |
JOUBERT |
SABRED 1 |
SIBERIAN HUSKY |
FOXFIRE DRESSED TO KILL |
ANDERSON/BATTEY |
BOB: ALASKAN MALAMUTE - CH TAMALPAIS QUEST FOR QUINZE (JUDNICK_
BERNESE MOUNTAIN DOG - HAMISH VOM COLMBERG WALDCHEN (BROWN)
BOERBOEL- ORPHUS HAYLEY-CB (COETZEE)
BOXER - CHISWICK GRAND DESIGN (YOUNG)
BULLMASTIFF - CH DON AMIGO PASCO FROM BEAUTYBULLS (ROBINSON)
DOBERMANN - NUSU PORN STAR (DE HAAF)
GERMAN SHEPHERD DOG - CH YHANTO OF KENELM (SWART)
GIANT SCHNAUZER - CH SHELTON FANDANGO OF BLAQWYND (WATSON)
GREAT DANE - CH (CH INT) AULDMOOR'S A CORNISH LASS AT FAIRMOOR (BECKMANN/FOXWELL)
NEWFOUNDLAND - CH DRAKOLND FALKOR OF DURAMTI (BOESSENKOOL)
ROTTWEILER - CH MIPRET DUUK SECOND OF VONGERSHAN (SMIT)
SAINT BERNARD - CH VON GISERO PEBBLES (VAN DER WATT)
SIBERIAN HUSKY - CH FOXFIRE HIGH VOLTAGE (BATTEY) |
BP: BERNESE MOUNTAIN DOG - HAMISH VOM COLMBERG WALDCHEN (BROWN)
BOXER - MONTALA'S TOTAL PACKAGE (STREAK)
DOBERMANN - CHALDONNE EZPRIT (LUCAS)
GERMAN SHEPHERD DOG - NIALLSON AT DOONBOMER (COETZEE)
GREAT DANE - FAIRMOORS CALL ME FAGIN (BECKMANN)
NEWFOUNDLAND - CHATKANTARRA ULYSSES OF DRACOLND (CASIZZI)
ROTTWEILER - ZARROSE BERLIN (CRONJE)
SIBERIAN HUSKY - KAMCHATKA BEAUTIFUL GAIA (JOUBERT) |