RIGHT OF ADMISSION RESERVED |
FCI INTERNATIONAL SHOW |
CACIB SHOW |
|
DATE |
TIME |
ENTRIES CLOSE |
Friday 8 October 2010 |
From 9.00am
(see starting times below)
|
5 September 2010 |
VENUE |
Goldfields Showgrounds, Boeing Rd, Bedfordview |
ENQUIRIES |
FAX NUMBER |
E-MAIL ENTRIES |
Colleen Patience: 084 465 8044
Elaine Jones: 076 283 1618 |
086 550 2625
(011) 787 8809 |
|
|
|
1. Faxed entries accepted with proof of payment. Reference on deposit slip: your surname.
2. Ensure entries and deposit slip are clearly legible.
3. No postal orders or registered mail, please.
4. Make cheques out to club's full name (not initials).
5. Please do not staple cheques to entry forms.
6. Please include your e-mail address on entry form.
7. Bring fax confirmation with you to the show in case receipt verification is required.
8. Please provide stamped, self-addressed envelope or postcard if receipt of entires is required. |
|
R85 per dog per class
|
R100 with entry - no catalogues available on the day. |
|
Breeders Challenge: R100 per team |
ADVERTISING |
n/a |
|
Please add R17.50 if making a cash deposit |
|
|
Puppy (6 - 9mths), Junior (9 - 18mths), Intermediate (15 - 24mths), Veteran (8yrs+), Open (15mths+), Working (15mths+), Champion (15mths+)
NB - At this show, the decisive date in respect of age is the day of the show, ie. 8 October 2010
Working Class: Qualifications to be attached to entry. Dogs must have attained a minimum of one of the following: Class A Obedience, CD, IPO 'I' or Breed Working Test with at least 75% marks |
Breeders Challenge: Minimum 3, maximum 5 exhibits of the same breed and variety, without distinction of sex, bred by the same persons, even if they are no longer owned by the Breeder(s). One entry form to be submitted per family reflecting Breeder's name, Kennel name, Breed, and proof of payment. |
|
BANKING DETAILS |
The Secretary: FCI International |
First National Bank - Balfour Park |
P.O. Box 2719 |
Branch code: |
212217 |
EFT: |
250655 |
Randburg. 2125 |
Account no: |
50340014849 |
|
|
Child Handlers (8 - 11 yrs) Junior Handlers (11 - 18 yrs)
Proof of date of birth to be attached
|
CHAIRMAN |
Neville Patience |
|
n/a |
SECRETARY |
Elaine Jones |
|
n/a |
SHOW MANAGER |
Jenny Hubbard |
JUDGE - CHILD HANDLING |
n/a |
KUSA REPRESENTATIVE |
Dr Peter Larkin |
JUDGE - JUNIOR HANDLING |
n/a |
VET ON CALL |
Dr Roy Williams |
REFRESHMENTS |
COMMERCIAL STALLS |
Refreshments will be on sale. Goldfields Bar will be open. |
|
RULES |
SPECIAL INSTRUCTIONS |
NB: Judging will take place in accordance with FCI Group Listings
CACIB - only dogs graded "EXCELLENT", awarded 1st place (being over the age of 15 mths on the day of the show) from the Intermediate, Open, Working and Champions classes are eligible to compete for CACIB
Best of Breed - competed for by Junior Dog & Bitch winners plus Veteran Dog & Bitch winners (all having been graded "EXCELLENT") plus CACIB Dog & Bitch winners (ie. potentially 6 dogs)
Best Puppy - Only Puppies placed first with a "VERY PROMISING" grading, may compete for Best Puppy.
|
Written critiques will be given for all dogs judged |
Group Puppies and Group Winners: to be judged in Group Rings
Breeders Challenge: to be judged in the Main Ring before Best Puppy and Best in Show
Best Puppy and Best in Group Finals: to be judged in the Main Ring |
BREED JUDGES |
Beth Warman (NZ)
|
9.00am |
Group 1 & Group |
Australian Cattle Dog, Australian Kelpie, Australian Shepherd Dog, Bearded Collie, Beauceron, Belgian Shepherd Dog, Berger Picard, Border Collie, Bouvier des Flandres, Briard, Collie Rough, Collie Smooth, Corgi Cardigan, Corgi Pembroke, German Shepherd Dog, Hungarian Kuvasz, Hungarian Puli, Komondor, Maremma Sheepdog, Old English Sheepdog, Polish Lowland Sheepdog, Pyrenean Sheepdog, Schipperke, Shetland Sheepdog, White Swiss Shepherd |
Chris Pretorius |
10.30am |
Group 2 (Part)
|
Rottweilers |
Ronnie Tolson (Ireland) |
To follow Grp 6 |
Group 2 (Part) |
Bulldog, Min Schnauzer, Shar Pei |
Jorge Nallem (Uruguay) |
9.00am
Group judging to follow Grp 10
|
Group 2 (Part) & Group |
Affenpinscher, Hovawart, Landseer ECT, Leonberger, Mastiff, Min. Pinscher, Neapolitan Mastiff, Newfoundland, Pinscher, Pyrenean Mt. Dog, St. Bernard, Schnauzer, Tibetan Mastiff, Tosa. |
Adrian Landarte (Uruguay) |
To follow Grp 5 |
Group 2 (Bal) |
Appenzeller, Bernese Mt. Dog, Black(Tchiorney) Terrier, Boerboel, Boxer, Bullmastiff , Central Asian Shepherd Dog, Corso Dog, Dobermann, Dogo Argentino, Dogue de Bordeaux, Estrela Mt. Dog, Fila Brasileiro, Giant Schnauzer, Great Dane, Affenpinscher, Hovawart, Landseer ECT, Leonberger, Mastiff, Min. Pinscher, Neapolitan Mastiff, Newfoundland, Pinscher, Pyrenean Mt. Dog, St. Bernard, Schnauzer, Tibetan Mastiff, Tosa. |
Barbara Beaufoy (UK) |
9.00am |
Group 3 (Part) |
Staffordshire Bull Terriers |
Adrian Landarte (Uruguay)
|
9.00am |
Group 3 (Bal) & Group |
Airedale Terrier, American Staffordshire Bull Terrier, Australian Silky Terrier, Bedlington Terrier, Border Terrier, Bull Terrier (Miniature), Bull Terrier, Cairn Terrier, Cesky Terrier, Dandie Dinmont Terrier, English Toy Terrier, Fox Terrier (Smooth), Fox Terrier (Wire), Glen Imaal Terrier, Irish Soft Coated Wheaten Terrier, Jack Russell Terrier, Kerry Blue Terrier, Lakeland Terrier, Manchester Terrier, Norfolk Terrier, Parson Russell Terrier, Scottish Terrier, Sealyham Terrier, Skye Terrier, Welsh Terrier, West Highland White Terrier & Yorkshire Terrier |
Beth Warman (NZ) |
To follow Grp 9 |
Group 4 & Group |
Miniature Long Haired, Rabbit Long Haired, Standard Long Haired, Miniature Smooth Haired, Rabbit Smooth Haired, Standard Smooth Haired, Miniature Wire Haired, Rabbit Wire Haired, Standard Wire Haired |
Beth Warman (NZ) |
To follow Grp 1 |
Group 5 (Part) |
Samoyed |
Adrian Landarte (Uruguay) |
To follow Grp 3 |
Group 5 (Part) |
Pomeranian |
Jorge Nallem (Uruguay) |
To follow Grp 2 |
Group 5 (Part) |
Basenji, Elkhound, Finnish Spitz, German Spitz, Ibizan Hound, Peruvian Hairless Dog, Pharoah Hound, Thai Ridgeback |
Ronnie Tolson (Ireland) |
To follow Grp 2 |
Group 5 (Part) |
Akita , Canaan Dog, Chow Chow, Japanese Spitz, Keeshond, Shiba, |
Margaret O'Gorman (Ireland) |
To follow Grp 8 |
Group 5 (Bal) & Group |
Alaskan Malamute, American Akita , Siberian Husky |
Ronnie Tolson (Ireland) |
10.30am |
Group 6 (Part) |
Dalmatian |
Jorge Nallem (Uruguay) |
To follow Grp 5 |
Group 6 (Bal) & Group |
Basset Artesian Normand, Basset Fauve de Bretagne, Basset Hound, Bavarian Mt. Hound, Beagle, Bloodhound, Coarse-haired Styrian Hound, Hamiltonstovare, Otterhound, Petit Basset Griffon Vendeen, Rhodesian Ridgeback |
Margaret O'Gorman (Ireland) |
10.30am |
Group 7 & Group |
Bracco Italiano, Brittany, Cesky Fousek, German Short-haired Pointer, German Wire-haired Pointer, Hungarian Vizla, Italian Spinone, Munsterlander (Large), Munsterlander (Small), Pointer (English), Setter (English), Setter (Gordon), Setter (Irish Red & White), Setter (Irish), Stabyhoun, Weimaraner |
Margaret O'Gorman (Ireland) |
To follow Grp 7 |
Group 8 & Group |
Kooikerhondje, Retriever (Chesapeake Bay) Retriever (Curly Coat) Retriever (Flat Coat), Retriever (Golden), Retriever (Labrador), Spaniel (American), Spaniel (Clumber), Spaniel (Cocker), Spaniel (English Springer), Spaniel (Field), Spaniel (German), Spaniel (Irish Water),Spaniel (Sussex), Spaniel (Welsh Springer), Water Dog (Portuguese), Water Dog (Romagna). |
Beth Warman (NZ) |
To follow Grp 5 |
Group 9 (Part) |
Bichon Frise, Bolognese, Cavalier King Charles Spaniel, Chihuahua, Chinese Crested Dog, Coton de Tulear, Griffon Belge, Griffon Bruxellois, Havanese, Japanese Chin, King Charles Spaniel, Lowchen, Maltese, Papillon, Pekingese, Petit Brabancon, Pug , |
Ronnie Tolson (Ireland) |
To follow Grp 5 |
Group 9 (Bal) & Group |
Boston Terrier, French Bulldog, Lhasa Apso, Poodle (Medium), Poodle (Miniature), Poodle (Standard), Poodle (Toy), Shih Tzu, Tibetan Terrier, Tibetan Spaniel |
Jorge Nallem (Uruguay) |
To follow Grp 6 |
Group 10 & Group |
Afghan Hound, Azawakh, Borzoi, Deerhound, Greyhound, Irish Wolfhound, Italian Greyhound, Saluki, Sloughi, Spanish Greyhound, Whippet |
Beth Warman (NZ) |
|
BREEDERS CHALLENGE |
Beth Warman (NZ) |
|
BEST PUPPY IN SHOW |
Beth Warman (NZ) |
|
BEST IN SHOW |
AGILITY CLASSES ON OFFER - Contact Secretary for details |
This show will be held under the Rules and Regulations of the FCIa. All Exhibitors/Handlers are personally responsible for the control of their dogs at all times and shall be personally liable for any claims which may be made in respect of injuries which may arise or be caused by their dogs. All Exhibits must be on leads at all times unless otherwise instructed by a Judge. Bitches in season will be permitted to compete in Breed Classes only. Due consideration must be given to competitors in Obedience, Dog Jumping, Agility and other Disciplines. The Committee reserves the right to appoint alternative judges at its discretion. |
............................. |
............................. |
............................. |
............................. |
............................. |
............................. |
............................. |
............................... |
|