RIGHT OF ADMISSION RESERVED |
FCI INTERNATIONAL SHOW |
CACIB SHOW |
|
DATE |
TIME |
ENTRIES CLOSE |
Friday 17 May 2013 |
From 9.00am
(see starting times below)
|
26 April 2013 |
VENUE |
Denel Sports Grounds, Nelmapius Avenue, Irene, Pretoria |
ENQUIRIES |
FAX NUMBER |
E-MAIL ENTRIES |
Nikki Redtenbacher: 083 651 1133 |
086 502 8052 |
|
|
|
1. Faxed entries accepted with proof of payment. Reference on deposit slip: your surname.
2. Ensure entries and deposit slip are clearly legible.
3. No postal orders or registered mail, please.
4. Make cheques out to club's full name (not initials).
5. Please do not staple cheques to entry forms.
6. Please include your e-mail address on entry form.
7. Bring fax confirmation with you to the show in case receipt verification is required.
8. Please provide stamped, self-addressed envelope or postcard if receipt of entires is required. |
|
R95 per dog per class
|
R80 with entry - no catalogues available on the day. |
|
Breeders Class R100 per Group of Dogs |
ADVERTISING |
n/a |
|
Please add R19 if making a cash deposit |
|
|
Puppy (6 - 9mths), Junior (9 - 18mths), Intermediate (15 - 24mths), Veteran (8yrs+), Open (15mths+), Working (15mths+), Champion (15mths+)
NB - At this show, the decisive date in respect of age is the day of the show, ie. 17 May 2013
Working Class: Qualifications to be attached to entry. Dogs must have attained a minimum of one of the following: Class A Obedience, CD, IPO 'I' or Breed Working Test with at least 75% marks |
None |
|
BANKING DETAILS |
The Secretary: Northern Tshwane Kennel Club |
First National Bank - Centurion Lake |
P.O. Box 11784 |
Branch code: |
261550 |
EFT: |
250655 |
Erasmuskloof. 0048 |
Account no: |
54504684919 |
|
|
Child Handlers (8 - 11 yrs) Junior Handlers (11 - 18 yrs)
Proof of date of birth to be attached
|
CHAIRMAN |
tba |
|
n/a |
SECRETARY |
Nikki Redtenbacher |
|
n/a |
SHOW MANAGER |
tba |
JUDGE - CHILD HANDLING |
n/a |
KUSA REPRESENTATIVE |
tba |
JUDGE - JUNIOR HANDLING |
n/a |
VET ON CALL |
Dr Roy Williams |
REFRESHMENTS |
COMMERCIAL STALLS |
Refreshments will be on sale. Goldfields Bar will be open. |
|
RULES |
SPECIAL INSTRUCTIONS |
NB: Judging will take place in accordance with FCI Group Listings
CACIB - only dogs graded "EXCELLENT", awarded 1st place (being the age of 15 mths on the day of the show) from the Intermediate, Open, Working and Champions classes are eligible to compete for CACIB
Best of Breed - competed for by Junior Dog & Bitch winners plus Veteran Dog & Bitch winners (all having been graded "EXCELLENT") plus CACIB Dog & Bitch winners (ie. potentially 6 dogs)
Best Puppy - Only Puppies placed first with a "VERY PROMISING" grading, may compete for Best Puppy.
|
Written critiques will be given for all dogs judged |
All Group finals to be judged in Group Rings
|
Judging Times:
Shaun Watson, Helene Nietsch: 9.00 am
Lois Wilson, Thord Bystrom, Belinda Rorke-Tarr, Gael Morison: 10.00 am
Sue Faes, Trevor Hiscock: 12.00 midday
Order of Judging:
Shaun Watson: Group 2 (Part), Group 4, Group 5, Group 6 and Group 10
Helene Nietsch: Group 8 (Part), Group 5 (Part), Group
2 (Part)
Gael Morison Group 9 (Part), Group 3 (Part), Group 5 (Part), Group 10 (Part)
Belinda Rorke-Tarr: Group 2 (Part), Group 5 (Part), Group 6 (Part), Group 1 (Part) Group 9 (Part) and Group.
Sue Faes: Group 7, Group 8.
|
Setting up Gazebos: Will be allowed from 5.00 pm on Thursday 16 May 2013. |
BREED JUDGES |
Lois Wilson (KZN) |
10.00 am |
Group 1 (Bal & Group)
|
Australian Cattle Dog, Australian Kelpie, Australian Shepherd Dog, Bearded Collie, Beauceron, Belgian Shepherd Dog, Berger Picard, Border Collie, Bouvier des Flandres, Briard, Collie Rough, Collie Smooth, Corgi Cardigan, Corgi Pembroke, Hungarian Kuvasz, Hungarian Puli, Komondor, Maremma Sheepdog, Old English Sheepdog, Polish Lowland Sheepdog, Pyrenean Sheepdog, Shetland Sheepdog, White Swiss Shepherd Dog
|
Thord Bystrom (SWE) |
10.00 am |
|
Affenpinscher,Anatolian Shepherd Dog, Central Asian Shepherd Dog, Boxer, Corso Dog, Dogo Argentino, Dogue de Bordeaux, Estrela Mt. Dog, Fila Brasileiro, Giant Schnauzer, Leonberger, Min Pinscher, Miniature Schnauzer, Neapolitan Mastiff, Rottweiler, Schnauzer, Shar Pei |
Helene Nietsch (USA) |
10.00 am |
Group 2 (Part)
Group 5 (Part)
Group 8 (Part)
|
Bernese Mt. Dog, Black(Tchiorney) Terrier, Great Dane, Mastiff, Newfoundland, Pyrenean Mr Dog, , St Bernard, Tibetan mastiff.
Alaskan Malamute, American Akita, Samoyed, Siberian Husky.
Portuguese Water Dog.
|
Trevor Hiscock (GAU)
|
12.00 midday |
Group 3 (Part) and Group
|
Airedale Terrier, American Staffordshire Bull Terrier, Bedlington Terrier, Border Terrier, Bull Terrier (Miniature), Bull Terrier, Cairn Terrier, Cesky Terrier, Dandie Dinmont Terrier, Fox Terrier (Smooth), Fox Terrier (Wire), Glen Imaal Terrier, Irish Soft Coated Wheaten Terrier, Irish Terrier, Jack Russell Terrier, Kerry Blue Terrier, Lakeland Terrier, Manchester Terrier, Norfolk Terrier,Norwich, Parson Russell Terrier, Scottish Terrier, Sealyham Terrier, Skye Terrier, Staffordshire Bull Terriers, Welsh Terrier, West Highland White Terrier. |
Shaun John Watson (CYP) |
9.00 am |
Group 2 (Part)
Group 4 and Group
Group 5 (Part) and Group
Group 6 (Part) and Group
Group 10(9Part) and Group
|
Appenzeller, Boerboel, Bullmastiff, Central Asian Shepherd Dog, Estrela Nt Dog, Hovawart, Landseer, ECT, Tosa. (Boerboel may enter for Grading and Critique but does is not eligible for the Cacib)
Miniature Long Haired, Rabbit Long Haired, Standard Long Haired, Miniature Smooth Haired, Rabbit Smooth Haired, Standard Smooth Haired, Miniature Wire Haired, Rabbit Wire Haired, Standard Wire Haired.
Basenji, Elkhound, Finnish Spitz, Ibizan Hound, Pharoah Hound, Thai Ridgeback.
Basset Artiesen Normand, Basset Fauve de Bretagne, Bassett HOund, Beagle, Bloodhound, Coarse-haired Styrian Hound, Dalmatian, Foxhound, Hamiltonstovare, Otterhound, PBGV, Rhodesian Ridgeback.
Afghan Hound, Azawakh, Borzoi, Deerhound, Greyhound, Irish Wolfhound, Saluki, Sloughi, Whippet |
Sue Faes |
12.00 midday |
Group 7 and Group
Group 8 and Group
|
Bracco Italiano, Brittany, Cesky Fousek, German Short-haired Pointer, German Wire-haired Pointer, Hungarian Vizla, Italian Spinone, Munsterlander (Large), Munsterlander (Small), Pointer (English), Setter (English), Setter (Gordon), Setter (Irish Red & White), Setter (Irish), Stabyhoun, Weimaraner Kooikerhondje, Retriever (Chesapeake Bay) Retriever (Curly Coat) Retriever (Flat Coat), Retriever (Golden), Retriever (Labrador), Spaniel (American), Spaniel (Clumber), Spaniel (Cocker), Spaniel (English Springer), Spaniel (Field), Spaniel (German), Spaniel (Irish Water),Spaniel (Sussex), Spaniel (Welsh Springer), Water Dog (Romagna)
|
Belinda Rorke Tarr (GAU) |
10.00 am |
Group 1 (Part)
Group 2 (Part)
Group 6 (Part)
Group 5 (Part)
Group 9 (Part) and Group
|
Schipperke
Bulldog
Dalmatian
Akita, Canaan Dog, Chow Chow, German Spitz, Japanese Spitz, Keeshond, Peruvian Hairless, Shiba, Xoloitzcuintle
Boston terrier, French Bulldog, Lhasa Apso, Poodle (Medium, (Poodle (Miniature), Poodle (Standard), Poodle (Toy), Shih Tzu, Tibetan Terrierm Tibetan Spaniel.
|
Gael Morison (KZN) |
10.00 am |
Group 3 (Part)
Group 5 (Part)
Group 10 (Part)
Group 9 9part)
|
Australian Silky Terrier, English Toy Terrier, Yorkshire Terrier
Pomeranian
Italian Greyhound
Bichon Frise, Bolognese, Cavalier King Charles Spaniel, Chihuahua, Chinese Crested Dog, Coton de Tulear, Griffon Belge, Griffon Bruxellois, Havanese, Japanese Chin, King Charles Spaniel, , Lowchen, Maltese, Papillon, Pekingese, Petit Brabancon, Pug |
John Shaun Watson (CYP) |
|
BREEDERS CHALLENGE |
|
|
BEST PUPPY IN SHOW |
|
|
BEST IN SHOW |
|
This show will be held under the Rules and Regulations of the FCIa. All Exhibitors/Handlers are personally responsible for the control of their dogs at all times and shall be personally liable for any claims which may be made in respect of injuries which may arise or be caused by their dogs. All Exhibits must be on leads at all times unless otherwise instructed by a Judge. Bitches in season will be permitted to compete in Breed Classes only. Due consideration must be given to competitors in Obedience, Dog Jumping, Agility and other Disciplines. The Committee reserves the right to appoint alternative judges at its discretion. |
............................. |
............................. |
............................. |
............................. |
............................. |
............................. |
............................. |
............................... |
|