RIGHT OF ADMISSION RESERVED |
NORTHERN TSHWANE KC FCI INTERNATIONAL SHOW |
CACIB SHOW |
|
DATE |
TIME |
ENTRIES CLOSE |
Friday 18 May 2013 |
From 9.00am
(see starting times below)
|
29 April 2014 |
VENUE |
Denel Sports Grounds, Denel Head Office, Nelmapius Avenue, Irene, Pretoria |
ENQUIRIES |
FAX NUMBER |
E-MAIL ENTRIES |
Michele Colborne: 082 455 4522 |
086 502 8052 |
|
|
|
1. Faxed entries accepted with proof of payment. Reference on deposit slip: your surname.
2. Ensure entries and deposit slip are clearly legible.
3. No postal orders or registered mail, please.
4. Make cheques out to club's full name (not initials).
5. Please do not staple cheques to entry forms.
6. Please include your e-mail address on entry form.
7. Bring fax confirmation with you to the show in case receipt verification is required.
8. Please provide stamped, self-addressed envelope or postcard if receipt of entires is required. |
|
R95 per dog per class
|
R80 with entry - no catalogues available on the day. |
|
Breeders Class R100 per family of dogs |
ADVERTISING |
n/a |
|
Please add R19 if making a cash deposit |
|
|
Puppy (6 - 9mths), Junior (9 - 18mths), Intermediate (15 - 24mths), Veteran (8yrs+), Open (15mths+), Working (15mths+), Champion (15mths+)
NB - At this show, the decisive date in respect of age is the day of the show, ie. 16 May 2014
Working Class: Qualifications to be attached to entry. Dogs must have attained a minimum of one of the following: Class A Obedience, CD, IPO 'I' or Breed Working Test with at least 75% marks |
Breeder's Challenge – consisting of minimum of 3 & maximum of
5 exhibits of the same breed & variety, without distinction of sex, bred by the same person, even if they are no longer
owned by the breeder. |
|
BANKING DETAILS |
The Secretary: Northern Tshwane Kennel Club |
First National Bank - Centurion Lake |
P.O. Box 11784 |
Branch code: |
261550 |
EFT: |
250655 |
Erasmuskloof. 0048 |
Account no: |
54504684919 |
|
|
Child Handlers (8 - 11 yrs) Junior Handlers (11 - 18 yrs)
Proof of date of birth to be attached
|
CHAIRMAN |
tba |
|
n/a |
SECRETARY |
Michele Colborne |
|
n/a |
SHOW MANAGER |
tba |
JUDGE - CHILD HANDLING |
n/a |
KUSA REPRESENTATIVE |
tba |
JUDGE - JUNIOR HANDLING |
n/a |
VET ON CALL |
Dr Roy Williams |
REFRESHMENTS |
COMMERCIAL STALLS |
Refreshments will be on sale. Bar will be open. |
|
RULES |
SPECIAL INSTRUCTIONS |
NB: Judging will take place in accordance with FCI Group Listings
CACIB - only dogs graded "EXCELLENT", awarded 1st place (being the age of 15 mths on the day of the show) from the Intermediate, Open, Working and Champions classes are eligible to compete for CACIB
Best of Breed - competed for by Junior Dog & Bitch winners plus Veteran Dog & Bitch winners (all having been graded "EXCELLENT") plus CACIB Dog & Bitch winners (ie. potentially 6 dogs)
Best Puppy - Only Puppies placed first with a "VERY PROMISING" grading, may compete for Best Puppy.
|
Written critiques will be given for all dogs judged |
All Group finals to be judged in Group Rings
|
Setting up Gazebos: Will be allowed from 5.00 pm on Thursday 15 May 2014. |
ORDER OF JUDGING |
Fernando Quilles
9.00am
|
Group 1 (part), Group 2 (part) (Utility Ring); Group 4 & Group, Group 6 & Group, Group 10 & Group, Group 5 (bal) & Group (Hound Ring); Group 7 & Group , Group 8 & Group (Gundog Ring); Group 3 (part), Group 9 & Group (Toy Ring) |
Antonio Capistrano
9.30am
|
Group 5 (part); Group 2 (bal) & Group; Group 8 (part) (Working Ring); Group 1 (bal) & Group (Herding Ring); Group 3 (bal) & Group (Terrier Ring) |
BREED JUDGES |
Antonio Capistrano
(Bra) |
Group 1 (Bal & Group)
|
Australian Cattle Dog, Australian Kelpie, Australian Shepherd Dog, Bearded Collie, Beauceron, Belgian Shepherd Dog, Berger Picard, Border Collie, Bouvier des Flandres, Briard, Collie Rough, Collie Smooth, Corgi Cardigan, Corgi Pembroke, Hungarian Kuvasz, Hungarian Puli, Komondor, Maremma Sheepdog, Old English Sheepdog, Polish Lowland Sheepdog, Pyrenean Sheepdog, Shetland Sheepdog, White Swiss Shepherd Dog
|
Fernando
Quilles (Bra) |
|
Schipperke |
Antonio Capistrano (Bra) |
Group 2 (Bal) & Group
Group 8 (Part)
Group 5 (Part) |
Anatolian Shepherd Dog, Appenzeller, Bernese Mt. Dog, Black (Tchiorney) Terrier, Boerboel, Boxer,
Bullmastiff, Central Asian Shepherd Dog, Corso Dog, Dobermann, Dogo Argentino, Dogue de
Bordeaux, Estrela Mt. Dog, Fila Brasileiro, Giant Schnauzer, Great Dane, Hovawart, Landseer ECT,
Leonberger, Mastiff, Newfoundland, Neopolitan Mastiff, Pyrenean Mt. Dog, Rottweiler, Saint Bernard,
Schnauzer, Tibetan Mastiff, Tosa
Note : Boerboel may enter for Gradings and Critiques but are not eligible for the CACIB
Water Dog (Portuguese)
Alaskan Malamute, American Akita, Samoyed, Siberian Husky
|
Fernando Quilles (Bra) |
Group 2 (Part)
|
Affenpinscher, Bulldog, Miniature Pinscher, Miniature Schnauzer, Shar-Pei. |
Antonio Capistrano (Bra) |
Group 3 (Bal) &
Group
|
Airedale Terrier, American Staffordshire Bull Terrier, Bedlington Terrier, Border Terrier, Bull Terrier
(Miniature), Bull Terrier, Cairn Terrier, Cesky Terrier, Dandie Dinmont Terrier, Fox Terrier (Smooth),
Fox Terrier (Wire), Glen Imaal Terrier, Irish Soft Coated Wheaten Terrier, Irish Terrier, Jack Russell
Terrier, Kerry Blue Terrier, Lakeland Terrier, Manchester Terrier, Norfolk Terrier, Norwich Terrier,
Parson Russell Terrier, Scottish Terrier, Sealyham Terrier, Skye Terrier, Staffordshire Bull Terrier,
Welsh Terrier, West Highland White Terrier |
Fernando Quilles (Bra) |
Group 3 (Part)
Group 4 &
Group
Group 5 (Bal) &
Group
Group 6 &
Group
Group 7 &
Group
Group 8 &
Group
Group 9 &
Group
Group 10 &
Group |
Australian Silky Terrier, English Toy Terrier, Yorkshire Terrier
Mini Long Haired, Rabbit Long Haired, Std Long Haired, Mini Smooth Haired, Rabbit Smooth Haired,
Std Smooth Haired, Mini Wire Haired, Rabbit Wire Haired, Std Wire Haired
Akita, Basenji, Canaan Dog, Chow Chow, Elkhound, Finnish Spitz, German Spitz, Ibizan Hound,
Japanese Spitz, Keeshond, Peruvian Hairless Dog, Pharoah Hound, Pomeranian, Shiba, Thai
Ridgeback, Xoloitzcuintle
Basset Artesian Normand, Basset Fauve de Bretagne, Basset Hound, Bavarian Mt. Hound, Beagle,
Bloodhound, Coarse-haired Styrian Hound, Dalmatian, Foxhound, Hamiltonstovare, Otterhound, Petit
Basset Griffon Vendeen, Rhodesian Ridgeback
Bracco Italiano, Brittany, Cesky Fousek, German Short-haired Pointer, German Wire-haired Pointer,
Hungarian Vizla, Italian Spinone, Munsterlander (Large), Munsterlander (Small), Pointer (English),
Setter (English), Setter (Gordon), Setter (Irish Red & White), Setter (Irish), Stabyhoun, Weimaraner
Kooikerhondje, Retriever (Chesapeake Bay), Retriever (Curly Coat), Retriever (Flat Coat), Retriever
(Golden), Retriever (Labrador), Spaniel (American Cocker), Spaniel (Clumber), Spaniel (Cocker),
Spaniel (English Springer), Spaniel (Field), Spaniel (German), Spaniel (Irish Water), Spaniel (Sussex),
Spaniel (Welsh Springer), Water Dog (Romagna)
Bichon Frise, Bolognese, Boston Terrier, Cavalier King Charles Spaniel, Chihuahua, Chinese Crested
Dog, Coton de Tulear, French Bulldog, Griffon Belge, Griffon Bruxellois, Havanese, Japanese Chin,
King Charles Spaniel, Lhasa Apso, Lowchen, Maltese, Papillon, Pekingese, Petit Brabancon,
Poodle (Medium), Poodle (Miniature), Poodle (Standard), Poodle (Toy), Pug, Shih Tzu, Tibetan
Terrier, Tibetan Spaniel
Afghan Hound, Azawakh, Borzoi, Deerhound, Greyhound, Irish Wolfhound, Italian Greyhounds,
Saluki, Sloughi, Spanish Greyhound, Whippet
|
Fernando Quilles (Bra) |
BREEDERS CHALLENGE |
|
BEST PUPPY IN SHOW |
|
BEST IN SHOW |
José Arnaldo
de Medeiros
Neto (Bra) |
BEST JUNIOR IN SHOW |
Fernando Quilles (Bra) |
BEST VETERAN IN SHOW |
|
This show will be held under the Rules and Regulations of the FCIa. All Exhibitors/Handlers are personally responsible for the control of their dogs at all times and shall be personally liable for any claims which may be made in respect of injuries which may arise or be caused by their dogs. All Exhibits must be on leads at all times unless otherwise instructed by a Judge. Bitches in season will be permitted to compete in Breed Classes only. Due consideration must be given to competitors in Obedience, Dog Jumping, Agility and other Disciplines. The Committee reserves the right to appoint alternative judges at its discretion. |
............................. |
............................. |
............................. |
............................. |
............................. |
............................. |
............................... |
|