.................................... |
.................................... |
.................................... |
.................................... |
.................................... |
.................................... |
.................................... |
.................................... |
INTERNATIONAL
NORTHERN TSHWANE FCI INTERNATIONAL
|
CACIB SHOW |
|
DATE |
TIME |
ENTRIES CLOSE |
Friday 17 May 2019 |
10.00am |
30 April 2019 |
VENUE |
Goldfields Showgrounds, Boeing Rd West, Bedfordview
|
ENQUIRIES |
FAX ENTRIES |
E-MAIL ENTRIES |
Renee Fourie : 083 268 2417
|
086 618 1400 |
|
|
|
CHALLENGES |
|
BREED: BOB, RBOB, BP, BJ, BMP, BV
GROUP: Group, BMP, BP, BJ, BV
FINALS: BIS, BPIS, BMPIS, BJIS, BVIS
|
|
|
CATALOGUE |
ADVERTISING |
Full: R150, Group: R80, Breed: R50. Marked Group catalogue: R50 (emailed to you after the show). Order and pay with entry |
n/a |
|
|
|
R150 per dog per class (may only enter 1 class) |
OTHER |
Please add R20 for cash deposits.
EFT preferred or cash deposit only. No cheque deposits, please.
No late entries can be accepted in accordance with FCI Show regulation - “Dogs and bitches must be entered separately. Numbering must start at no. 1 and shall not be interrupted. Within the same breed, the numbering cannot be interrupted”.)
|
BANKING DETAILS |
BENEFICIARY |
Northern Tshwane Kennel Club
|
BANK |
|
|
|
FNB |
Centurion Lake |
|
|
54504684919 |
REFRESHMENTS |
COMMERCIAL STALLS and CAMPING |
Refreshments will be on sale |
OContact Secretary |
BREED CLASSES & ELIGIBILITY |
Minor Puppy
(4-6m) |
|
Junior (9-18m) |
|
|
|
|
|
Not eligible for CACIB |
Not eligible for CACIB |
Not eligible for CACIB |
Eligible for CACIB
(graded “Excellent” & awarded 1st place) |
Not eligible for CACIB |
Eligible for CACIB
(graded “Excellent” & awarded 1st place) |
Eligible for CACIB
(graded “Excellent” & awarded 1st place) |
Eligible for CACIB
(graded “Excellent” & awarded 1st place) |
Competes for Best Minor Puppy
(placed 1st in class with a “Very Promising” grading) |
Competes for Best Puppy
(placed 1st in class with a “Very Promising” grading) |
Competes for Best Junior & Best of Breed |
Competes for Best of Breed |
Competes for Best of Breed |
Competes for Best of Breed |
Competes for Best of Breed |
Competes for Best of Breed |
Certificates & Grading: Excellent and Very Good Certificates will be issued by the office and critiques will be issued in the ring |
NB - At this show, the decisive date in respect of age is the day of the show.
Working class: Only for those breeds that require a Working dog qualification as per FCI. [Qualification to be attached to entry]
If the dog awarded a CACIB is already an International Champion, the CACIB may revert to the RCACIB winner [owner to apply to KUSA] |
BREED JUDGES |
Mr Chua Ming Kok (Singapore)
|
Greoup 2 (part)
Group 7 & Group
Group 8 & Group
|
Gundog ring |
Biewer Terrier, Bolognese
Auvergne Pointer (Braque d'Auvergne), Bohemian Wire-haired Pointing Griffon (Cesky Fousek), Brittany Spaniel, English Setter, German Short-haired Pointer, German Wire-haired Pointer, Gordon Setter, Hungarian Vizsla, Hungarian Wire Haired Pointer (Vizsla), Irish Red & White Setter, Irish Setter, Italian Pointing Dog (BraccoItaliano), KleinerMunsterlander, Large Munsterlander, Pointer,Spinone (SpinoneItaliano), Stabijhoun, Weimaraner (Long Haired), Weimaraner (Short Haired), Wirehaired Slovakian Pointer
Irish Water Spaniel, NederlandseKooikerhondje, Retriever (Chesapeake Bay) Retriever (Curly Coat), Retriever (Flat Coat), Retriever (Golden), Retriever (Labrador), Romagna Water Dog (LagottoRomagnollo), Spaniel (American Cocker), Spaniel (Clumber), Spaniel (Cocker), Spaniel (English Springer), Spaniel (Field), Spaniel (Sussex), Spaniel (Welsh Springer) |
Mrs Cathy Carmac (Australia) |
Group 2 (part)
Group 5 (part)
Group 1 & Group |
Herding ring |
Anatolian Shepherd Dog
Finnish Lapponian Dog, Norwegian Buhund, Samoyed
Australian Cattle Dog, Australian Kelpie, Australian Shepherd Dog, Bearded Collie, Beauce Sheepdog, Belgian Shepherd Dog (Groenendal), Belgian Shepherd Dog (Lakenois), Belgian Shepherd Dog (Malinois), Belgian Shepherd Dog (Tervueren), Border Collie, Bouvier des Flandres, Briard, Cane Da Pastore Bergamasco, Collie Rough, Collie Smooth, Dutch Shepherd Dog, Hungarian Puli, Komondor, Kucasz, Lancashire Heeler, Maremma Sheepdog, Mudi, Old English Sheepdog, Picardy Sheepdog, Polish Lowland Sheepdog, Pyrenean Sheepdog Long Haired, Shetland Sheepdog, Turkish Kangal Dog, White Swiss Shepherd |
Mr Hans Kuilman |
Group 6 & Group
Group 4 & Group
Group 10 & Group
Group 5 & Group |
Hound ring
|
American Fox Hound, Basset Artesian Normand, Basset Fauve de Bretagne, Basset Hound, Bavarian MountainScent Hound, Beagle, Bloodhound, Coarse-haired Styrian Hound, English Foxhound, Grant Basset Griffon Vendeen, Hamiltonstovare, Otterhound, Petit Basset Griffon Vendeen, Rhodesian Ridgeback
Dachshund Miniature Long Haired, Dachshund Rabbit Long Haired, Dachshund Standard Long Haired, Dachshund Miniature Smooth Haired, Dachshund Rabbit Smooth Haired, Dachshund Standard Smooth Haired, Dachshund Miniature Wire Haired, Dachshund Rabbit Wire Haired, Dachshund Standard Wire Haired
Afghan Hounds,Azawakh,Borzoi, Deerhound, Greyhound, Irish Wolfhound, Salukis, Sloughi, Spanish Greyhound, Whippet
Basenji, Finnish Spitz; Ibizan Hound, Norwegian Elkhound, Pharaoh Hound, Thai Ridgeback |
Mr Wayne Douglas (Australia) |
Group 1 (part)
Group 3 & Group |
Terrier ring |
Welsh Corgi (Cardigan), Welsh Corgi (Pembroke)
Airedale Terrier, American Staffordshire Terrier, Bedlington Terrier, Border Terrier, Bull Terrier (Miniature), Bull Terrier, Cairn Terrier, Cesky Terrier, DandieDinmont Terrier, Fox Terrier (Smooth), Fox Terrier (Wire), Glen Imaal Terrier, Irish Soft Coated Wheaten Terrier, Irish Terrier, Jack Russell Terrier, Kerry Blue Terrier, Lakeland Terrier, Manchester Terrier, Norfolk Terrier, Norwich Terrier, Parson Russell Terrier, Scottish Terrier, Sealyham Terrier, Skye Terrier, Staffordshire Bull Terrier, Welsh Terrier, West Highland White Terrier |
Mrs Eve Fekete (Australia)
|
Group 2 (part)
Group 10 (part)
Group 9 & Group
Group 3 (part)
Group 5 (part)
|
Toy ring
|
Affenpinscher, Miniature Pinscher
Italian Greyhound
Bichon Frise, Bolognese, Cavalier King Charles Spaniel, Chihuahua (Long Coat), Chihuahua (Smooth Coat), Chinese Crested Dog, Coton de Tulear, Griffon Belge, Griffon Bruxellois, Havanese, Japanese Chin, King Charles Spaniel, Lowchen, Maltese, Papillion, Pekingese, Petit Brabancon, Pug
Australian Silky Terrier, English Toy Terrier, Yorkshire Terrier
Pomeranian |
Mrs Zaney McLeary |
Group 1 (part)
Group 6 (part)
Group 5 (part)
Group 2 (part)
Group 9 (part) |
Utility ring |
Schipperke
Dalmatian
Chow Chow, German Spitz, Japanese Spitz, Keeshond,Peruvian Hairless Dog, Shiba, Xoloitzcuintle (Intermediate), Xoloitzcuintle (Miniature), Xoloitzcuintle
Bulldog, Miniature Schnauzer, Shar Pei
Boston Terrier, French Bulldog, Lhasa Apso, Poodle (Medium), Poodle (Miniature), Poodle(Standard), Poodle (Toy), Shih Tzu, Tibetan Terrier, Tibetan Spaniel |
Mr Chua Ming Kok (Singapore) |
Group 5 (part)
Group 8 (part)
Group 1 (part)
Group 2 & Group |
Working ring
(after Gundogs)
|
Alaskan Malamute, American Akita, Siberian Husky
Water Dog (Portuguese)
German Shepherd Dog(Lang Stokhaar), German Shepherd Dog (Stokhaar)
Appenzeller, Bernese Mountain Dog, Boxer, Bullmastiff, Central Asian Shepherd Dog, Corso Dog, Dobermann, DogoArgentino, Dogue de Bordeaux, Estrela Mountain Dog, Fila Brasileiro, Giant Schnauzer, Great Dane, Hovawart, Landseer ECT, Leonberger, Mastiff, Neapolitan Mastiff, Newfoundland, Pinscher, Pyrenean Mountain Dog, Rottweiler, Russian Black Terrier, St. Bernard, Schnauzer, Tibetan Mastiff, Tosa |
Mr Wayne Douglas (Australia) |
BEST IN SHOW |
Mr Wayne Douglas (Australia) |
BEST PUPPY IN SHOW |
Mr Wayne Douglas (Australia) |
BEST MINOR PUPPY IN SHOW |
Mr Wayne Douglas (Australia) |
BEST JUNIOR IN SHOW |
Mr Wayne Douglas (Australia) |
BEST VETERAN IN SHOW |
NO WORKING DISCIPLINES ON OFFER |
1. Faxed or emailed entries will be accepted only with proof of payment submitted at the same time.
2. Reference on deposit slip: your surname (not dog's name or other).
3. Ensure entries and deposit slip are clearly legible.
4. No postal orders, registered mail, or postal entries please.
5. Please include your e-mail address on entry form.
6. Bring fax/EFT confirmation to the show in case receipt verification is required.
7. No numbers will be posted.
8. No entries will be accepted on the day of the show.
9. Money will not be refunded for incorrect entries.
10. Incomplete or illegible entries or those unaccompanied by the correct fees will be returned to the exhibitor. |
This show will be held under the Rules and Regulations of the Kennel Union of Southern Africa. All Exhibitors/Handlers are personally responsible for the control of their dogs at all times and shall be personally liable for any claims which may be made in respect of injuries which may arise or be caused by their dogs. All Exhibits must be on leads at all times unless otherwise instructed by a Judge. Bitches in season will be permitted to compete in Breed Classes only. Due consideration must be given to competitors in Obedience, Dog Jumping, Agility and other Disciplines. The Committee reserves the right to appoint alternative judges at its discretion. |
.................................... |
.................................... |
.................................... |
.................................... |
.................................... |
.................................... |
.................................... |
.................................... |
|