show guide - 1st semester: 2024
Wednesday, May 15, 2024 4:43 PM

 

 

..........
..........
.......................................................
....
....
....
..............
...............
............
...............
......................................................
................
....................
.................
...............
the bold blue text and the links to schedule formatted by SHOWDOGS links to Club schedule links to KUSA schedule links to Show Assist
Link to KUSA entry form
JANUARY
DATE
CLOSE
CLUB
  CONTACT
CLASS
TYPE
LOCATION
JUDGES
INFO
BREAKDOWN
RINGPLAN
RESULTS
14/01
NAPC Top Dog Competition
Contact
Invitational
Special
Gauteng
Announced on the Day
20/01
EDKC Supa 7 Spectacular
Contact
Invitational
Special
Gauteng
Announced on the Day
21/01
Working & Herding Breeds Golden Reef
Contact
Groups
Open
Gauteng
21/01
Contact
Group
Open
Gauteng
Prof. Melanie Nicolau
21/01
Group
Open
Gauteng
Ms Natasha Baxter
21/01
Jubilee Toy Dog Club
Contact
Group
Open
Gauteng
28/01
All-breed
Open
Gauteng
Gu: Ms T. Ralfe He: Mrs J. van Heerden Ho: Ms J. MacKenzie Te: Mrs C. Macleod-Barlow To: Mrs L. Beckmann Ut: Ms S. van Niekerk Wo: Ms A. Young BIS: Ms J. MacKenzie
28/01
All-breed
Open
Gauteng
Gu: Mrs J. van Heerden He & To: Mrs N. Hartig Ho: Mrs N. Hartig / Ms A. Haskins Te: Ms A. Young Ut: Mrs C. Coetzer Wo: Mrs R. Joubert BIS: Mrs N. Hartig
..........
..........
.......................................................
....
....
....
....
..............
...............
............
...............
..................................................
................
....................
.................
...............
the bold blue text and the links to schedule formatted by SHOWDOGS links to Club schedule links to KUSA schedule links to Show Assist
Link to KUSA entry form

FEBRUARY
DATE
CLOSE
CLUB
  CONTACT
CLASS
TYPE
LOCATION
JUDGES
INFO
BREAKDOWN
RINGPLAN
RESULTS
03/02
SA Bull Terrier Club (MTS)
Contact
Specialty
Open
Gauteng
04/02
Labrador Retriever Club
Contact
Specialty
Open
Gauteng
04/02
All-breed
Open
Gauteng
Gu: Mrs M. LeRoux-Cloete He: Ms M. Halmi Ho: Mr H. Moodley Te: Mr J. Taute To: Ms G. Brits Ut: Mr N. de Kock Wo: Ms M. Tregoning BIS: Ms M. Halmi
04/02
All-breed
Open
Gauteng
Gu: Ms G. Brits He: Mr N. de Kock Ho: Mrs A. Fyfer Te: Ms V. Nicolau To: Mrs C. Coetzer Ut: Mrs L. Beckmann Wo: Mrs A. Cronje BIS: Ms G. Brits
04/02
Teckel Club
Contact
Specialty
Open
Gauteng
04/02
SA Dachshund Club
Contact
Specialty
Open
Gauteng
04/02
Weimeraner Klub of Gauteng
Contact
Specialty
Open
Gauteng
04/02
Liesbeek Kennel Club
Contact
All-breed
Open
Cape
04/02
Whale Coast Kennel Club
       
Contact
All-breed
Open
Cape
10/04
Labrador Retriever Kennel Club
Contact
Specialty
Open
Gauteng
10/04
Pretoria Staffordshire Bull Terrier Club
Contact
Specialty
Open
Gauteng
11/04
Northern Tshwane Kennel Club 1
Contact
All-breed
Open
Gauteng
11/04
Northern Tshwane Kennel Club 2
Contact
All-breed
Open
Gauteng
17/02
08/02
All-breed
Champ
Gauteng
Gu: Mr F. van der Spuy He: Ms T. Ralfe Ho: Mrs M. Heneke Te: Ms J. MacKenzie To: Mrs G. de Taranto Ut: Mrs Y. Murgatroyd Wo: Mr R. de Taranto BIS: Dr R. Ehrlich
17/02
Northern Boxer Club
Contact
Specialty
Open
Gauteng
18/02
08/02
All-breed
Champ
Gauteng
Gu: Mrs L. Ruddle He: Ms L. Smook Ho: Mr J. Taute Te: Mrs L. van Schalkwyk To: Mrs W. Davies Ut: Mrs B. Degenhardt Wo: Mrs C. Coetzer BIS: Mrs W. Davies
24/02
North West Staffordshire Bull Terrier Club
Contact
Specialty
Open
Gauteng
24/02
Pretoria Staffordshire Bull Terrier Club
Contact
Specialty
Open
Gauteng
24/02
Staffordshire Bull Terrier Club of Tvl
Contact
Specialty
Open
Gauteng
24/02
Preator Rottweiler Club
Contact
Specialty
Open
Gauteng
24/02
The Gundog Club
Contact
Group
Open
Gauteng
24/02
Mpumalanga Bulldog Club
Contact
Specialty
Champ
Gauteng
24/02
Dobermann Club of the Cape
Contact
Specialty
Champ
Cape
25/02
Highveld Belgian Shepherd Dog Club
Contact
Specialty
Open
Gauteng
25/02
Shetland Sheepdog Club
Contact
Specialty
Open
Gauteng
25/02
Boxer Club Gold Reef
Contact
Specialty
Open
Gauteng
25/02
SA Great Dane Association
Contact
Specialty
Open
Gauteng
..........
..........
.......................................................
....
....
....
....
..............
...............
............
...............
..................................................
................
....................
.................
...............
the bold blue text and the links to schedule formatted by SHOWDOGS links to Club schedule links to KUSA schedule links to Show Assist
Link to KUSA entry form

MARCH
DATE
CLOSE
CLUB
  CONTACT
CLASS
TYPE
LOCATION
JUDGES
INFO
BREAKDOWN
RINGPLAN
RESULTS
02/03
23/02
All-breed
Champ
Cape
Gu: Ms M. Halmi He & To: Mrs N. Hartig Ho: Mr N. de Kock Te: Mrs R. Fourie Ut: Ms V. Nicolau Wo: Mr Roy Clarke BIS: Mrs R. Fourie / Mr Roy Clarke
Supreme Puppy: Mrs R. Fourie
02/03
WC Staffordshire Bull Terrier Club
Contact
Specialty
Champ
Cape
02/03
Mother City Poodle Club
Contact
Specialty
Champ
Cape
02/03
Praetor Rottweiler Club
Contact
Specialty
Open
Gauteng
03/03
23/02
All-breed
Champ
Cape
Gu & Ut: Mrs R. Fourie He: Mr Roy Clarke Ho: Ms M. Halmi Te: Ms J. Botes Ut: Ms V. Nicolau Wo: Mrs N. Hartig BIS: Mrs N. Hartig
03/03
WP Bull Terrier Club
Contact
Specialty
Champ
Cape
09/03
Sporting Dogs Association
Contact
Group
Open
Gauteng
09/03
Eastern Transvaal Bull Terrier Club
Contact
Specialty
Open
Gauteng
09/03
23/02
All-breed
Champ
Cape
Gu & He: Mr R. Dempsey Ho & Te: Mrs S. Carter To & Ut: Mrs S. du Toit Wo: Mrs L. Miller BIS: Mrs S. Carter
10/03
23/02
All-breed
Champ
Cape
Gu & He: Mrs S. Carter Ho & Te: Mr R. Dempsey To & Wo: Mrs L. Raubenheimer Ut: Mrs J. Canning BIS: Mr R. Dempsey
10/03
Northern Boxer Club
Contact
Specialty
Open
Gauteng
10/03
Highveld Hound Club
Contact
Group
Open
Gauteng
16/03
Hochland Dog Club
Contact
All-breed
Open
WHoek
16/03
Golden Retriever Kennel Club of KZN
Contact
Specialty
Open
KZN
16/03
Natal Gundog Club
Contact
Group
Open
KZN
17/03
Goldfields KC 1
Contact
All-breed
Open
Gauteng
17/03
Goldfields KC 2
Contact
All-breed
Open
Gauteng
17/03
Cape Heritage Bull Terrier Club
Contact
Specialty
Champ
Cape
21/03
KZN Junior Kennel Club
Contact
All-breed
Open
KZN
23/03
06/03
All-breed
Champ
Gauteng
Gu: Mrs R. Price-Killeen (Aus) He & Te: Ms J. O’Connor (Ire) Ho & Ut: Mr S. Mills (Aus) To & Wo: Mrs C. Muldoon (Ire) BIS: Mr S. Mills (Aus)
23/03
Northern Boxer Club
Contact
Specialty
Champ
Gauteng
23/03
11/03

SA Short Legged&Working Terrier
Club 2

Part Group
Champ
Gauteng
Mrs Darle Heck (Canada)
23/03
15/03
All-breed
Champ
Gauteng
Gu: Mr S. Mills (Aus) He & Ut: Ms C. Muldoon (Ire) Ho & Wo: Ms J. O'Connor (Ire) Te & To: Ms R. Price-Killeen (Aus) BIS: Ms J. O'Connor (Ire)
24/03
Golden City Fox Terrier Club
Contact
Specialty
Champ
Gauteng
30/03
23/03
All-breed
Champ
Gauteng
Gu: Mr J. De Cuyper (Belgium) He: Mrs L. Clark (USA) Ho: Mr J. Vanaken (Belgium) Te & To: Mr B. von Schedvin (Sweden) Ut & Wo: Mrs Darle Heck (Canada) BIS: Mr J. De Cuyper (Belgium)
31/03
23/03
All-breed
Champ
Gauteng
Gu: Mrs L. Clark (USA) He & To: Mr J. De Cuyper (Belgium) Ho: Mrs Darle Heck (Canada) Te & Ut: Mr J. Vanaken (Belgium) Wo: Mr B. von Schedvin (Sweden) BIS: Mr B. von Schedvin (Sweden)
31/03
Western Province Boxer Club
Contact
Specialty
Open
Cape
..........
..........
.......................................................
....
....
....
....
..............
...............
............
...............
..................................................
................
....................
.................
...............
the bold blue text and the links to schedule formatted by SHOWDOGS links to Club schedule links to KUSA schedule links to Show Assist
Link to KUSA entry form
APRIL
DATE
CLOSE
CLUB
  CONTACT
CLASS
TYPE
LOCATION
JUDGES
INFO
BREAKDOWN
RINGPLAN
RESULTS
04/04
31/03
All-breed
Champ
PE
Gu & Wo: Mrs L. Brand He: Ms S. Lazic (Serb) Ho & To: Mr M. Anderson Te & Ut: Mr P. Bozhinovski (Mac) BIS: Mrs L. Brand
05/04
31/03
All-breed
Champ
PE
Gu: Mr P. Bozhinovski (Mac) He & Te: Mr M. Anderson Ho & Wo: Ms S. Lazic (Serb) To & Ut: Mrs L. Brand BIS: Ms S. Lazic (Serb)
06/04
31/03
Groups
Champ
PE
He & BIS: Mrs K. Furk Wo: Mr P. Bozhinovski (Mac)
07/04
31/03
Groups
Champ
PE
He: Mrs L. Brand Wo & BIS: Ms G. Brits
06/04
31/03
All-breed
Champ
PE
Gu & Wo: Mr M. Anderson He & To: Mr P. Bozhinovski (Mac) Ho: Mrs L. Brand Te & Ut: Ms S. Lazic (Serb) BIS: Mr M. Anderson
07/04
31/03
All-breed
Champ
PE
Gu & To: Ms S. Lazic (Serb) He: Ms G. Brits Ho: Mr P. Bozhinovski (Mac) Te: Mrs L. Brand Ut: Mr M. Anderson Wo: Mrs K. Furk BIS: Mr P. Bozhinovski (Mac)
13/04
08/04
Group
Champ
Gauteng
Mrs Maria Heneke
13/04
08/04
Group
Champ
Gauteng
Ms Nikki Redtenbacher
13/04
06/04
Group
Champ
Gauteng
Mr Bryan Kelly
13/04
Klun French Bulldog Club (1)
Contact
Specialty
Champ
Gauteng
13/04
Northern Free State Bull Terrier Club
Contact
Specialty
Champ
F.State
14/04
Jubilee Toy Dog Club of SA
Contact
Group
Champ
Gauteng
14/04
SA Rhodesian Ridgeback Club
Contact
Specialty
Champ
Gauteng
14/04
Teckel Club
Contact
Specialty
Champ
Gauteng
14/04
01/04
Specialty
Champ
Gauteng
Mrs Tania Edwards
v
19/04
05/04
Contact
All-breed
Champ
Cape
Gu & Wo: Mrs C. Buitendach He & Ut: Mr A. Almeida (Chin) Ho & Te: Mrs R. Green (Aus) To: Mrs C. Smith (Aus) BIS: Mrs C. Buitendach
20/04
05/04
Contact
All-breed
Champ
Cape
Gu & To: Mrs R. Green (Aus) He & Ut: Mrs C. Buitendach Ho: Mrs C. Smith (Aus) Te & Wo: Mr A. Almeida (Chin) BIS: Mrs R. Green (Aus)
21/04
05/04
Contact
All-breed
Champ
Cape
Gu: Mr A. Almeida (Chin)/Mrs L. Raubenheimer He & Wo: Mrs R. Green (Aus) Ho: Mr A. Almeida (Chin) Te & To: Mrs C. Buitendach Ut: Mrs C. Smith (Aus) BIS: Mr A. Almeida (Chin)
19-21/04
05/04
Contact
All-breed
CACIB
Cape
Mr Martin Croeser / Mrs Liz Raubenheimer
19-21/04
05/04
Contact
All-breed
CACIB
Cape
Mr Derrick Seow (Malaysia)
27/04
Cape Utility Dog Club
Contact
Group
Open
Cape
27/04
Cape Bulldog Club
Contact
Specialty
Open
Cape
27/04
French Bulldog Club of the Western Cape
Contact
Specialty
Open
Cape
27/04
Mother City Poodle Club
Contact
Specialty
Open
Cape
..........
..........
.......................................................
....
....
....
....
..............
...............
............
...............
..................................................
................
....................
.................
...............
the bold blue text and the links to schedule formatted by SHOWDOGS links to Club schedule links to KUSA schedule links to Show Assist
Link to KUSA entry form

MAY
DATE
CLOSE
CLUB
  CONTACT
CLASS
TYPE
LOCATION
JUDGES
INFO
BREAKDOWN
RINGPLAN
RESULTS
04/05
Natal Working & Herding Breeds Assoc
Contact
Group
Open
KZN
04/05
Dobermann Club of KZN
Contact
Specialty
Open
KZN
04/05
Natal Gundog Club
Contact
Group
Open
KZN
05/05
Highway Kennel Club
Contact
All-breed
Open
KZN
05/05
Durban and Districts Kennel Club
Contact
All-breed
Open
KZN
05/05
Eastern Districts Kennel Club
Contact
All-breed
Champ
Gauteng
10/05
North West Staffordshire Bull Terrier
Contact
Specialty
Champ
Gauteng
38
11/05
Staffordshire Bull Terrier Club of TVL
Contact
Specialty
Champ
Gauteng
49
11/05
Eastern TVL Bull Terrier Club
Contact
Specialty
Champ
Gauteng
11/05
Transvaal Terrier Club
Contact
Group
Champ
Gauteng
11/05
Teckel Club
Contact
Specialty
Champ
Gauteng
11/05
Northern Boxer Club
Contact
Specialty
Open
Gauteng
12/05
Shetland Sheepdog Club
Contact
Specialty
Champ
Gauteng
12/05

SA Short Legged&Working Terrier
Club

Contact
Part Group
Champ
Gauteng
12/05

Pretoria Staffordshire Bull Terrier Club

Contact
Specialty
Champ
Gauteng
18/05
Northern Areas French Bulldog Club
Contact
Specialty
Champ
Gauteng
18/05
Utility Breeds Club of Gauteng
Contact
Group
Champ
Gauteng
18-19/5
Cape Rottweiler Club
Contact
Specialty
Champ
Cape
18/05
08/05
All-breed
Champ
Gauteng
Gu & He: Mr J. Atteridge (Aus) Ho & Wo: Ms N. Abela (Aus) Te: Col. N. du Preez To & Ut: Mr L. Wright (Aus) BIS: Ms N. Abela (Aus)
18-19/05
08/05
All-breed
CACIB
Gauteng
Mr Glen Vernon (Australia) / Mr Martin Croeser
19/05
08/05
All-breed
Champ
Gauteng
Gu: Ms D. Kern He & To: Ms N. Abela (Aus) Ho & Ut: Mr J. Atteridge (Aus) Te & Wo: Mr L. Wright (Aus) BIS: Mr L. Wright (Aus)
19/05
SA Bulldog Club
Contact
Specialty
Champ
Gauteng
19/05
Witwatersrand Corgi Club Tramordwy
Contact
Specialty
Champ
Gauteng
25/05
Liesbeek Kennel Club
Contact
All-breed
Open
Cape
26/05
All-breed
Open
Cape
Gu: Mrs M. LeRoux-Cloete He: Mr N. de Kock Ho: Mrs J. Bednarek Te: Mr J. Nagel To: Mrs A. Mason Ut: Ms M. Tregoning Wo: Mrs L. Olivier BIS: Mrs J. Wang
26/05
Cpecialty
Open
Cape
Mrs Celeste Macleod-Barlow
26/05
Group
Open
Cape
Ptof. Melanie Nicolau
26/05
Cape Gundog Club
Contact
Group
Open
Cape
26/05
Highveld Pomeranian Breeders Assoc
Contact
Specialty
Champ
Gauteng
30/05 - 02/06
KUSA Classic
Page 1 : Page 2 : Page 3 : Page 4 : Page 5
All-breed
Champ
CACIB
A2O
KZN
Mrs T. Sloan (NZ); Mr M. Igawa (Jap): Mr L. Abreu (Bra); Mr M. Papadatos (Gr); Mr M. Tao (Jap); Mr A. Wardhana (Indon)
..........
..........
.......................................................
....
....
....
....
..............
...............
............
...............
..................................................
................
....................
.................
...............
the bold blue text and the links to schedule formatted by SHOWDOGS links to Club schedule links to KUSA schedule links to Show Assist
Link to KUSA entry form
JUNE
DATE
CLOSE
CLUB
  CONTACT
CLASS
TYPE
LOCATION
JUDGES
INFO
BREAKDOWN
RINGPLAN
RESULTS
08/06
SA Bull Terrier Club 1
Contact
Specialty
Champ
Gauteng
08/06
SA Bull Terrier Club 1
Contact
Specialty
Champ
Gauteng
08/06
Labrador Retriever Kennel Club
Contact
Specialty
Open
Gauteng
08/06
Klun French Bulldog Club 1
Contact
Specialty
Open
Gauteng
08/06
Klun French Bulldog Club 2
Contact
Specialty
Open
Gauteng
09/06
Western Province Kennel Club
Contact
All-breed
Open
Cape
09/06
Hottentots Holland Kennel Club
Contact
All-breed
Open
Cape
14/06
Australian Shepherd Club of the Western Cape
Contact
Specialty
Champ
O'hoorn
14/06
07/06
All-breed
Champ
O'hoorn
Gu & He: Ms N. Baxter Ho: Mr J. Marques Te: Mrs M. LeRoux-Cloete To: L. Oklescen (Slov) Ut & Wo: Prof. M. Nicolau BIS: M. Nicolau
15/06
07/06
All-breed
Champ
O'hoorn
Gu: Ms M. Halmi / L. Oklescen (Slov) He: Prof. M. Nicolau Ho & Ut: Ms N. Baxter Te: Ms N. Redtenbacher To: Ms M. Halmi Wo: Mr J. Marques BIS: Mr J. Marques
15/06
07/06
All-breed
Champ
O'hoorn
Gu & Te: Mr J. Marques He & Ut: L. Oklescen (Slov) Ho & To: Prof. M. Nicolau Wo: Ms N. Baxter BIS: L. Oklescen (Slov)
16/06
07/06
All-breed
Champ
O'hoorn
Gu: Prof. M. Nicolau He: Mr J. Marques Ho: Ms J. Botes Te & Wo: L. Oklescen (Slov) To: Ms N. Baxter
Ut: Ms M. Halmi BIS: Ms N. Baxter
23/06
Utility Breeds Club of Gauteng
Contact
Group
Champ
Gauteng
23/06
Highveld Belgian Shepherd Dog Club
Contact
Specialty
Champ
Gauteng
29/06
KUSA Breed Judges Examination
Contact
..........
..........
.......................................................
....
....
....
....
..............
...............
............
...............
..................................................
................
....................
.................
...............


 
   
 
 
   
. .
.
. .
. . . . . .
Contact SHOWDOGS
.................... .................... .................... .................... .................... .................... .................... .................... .................... .................... .................... ....................